AK Parti İlçe başkanları toplantısı İl Başkanı Mahmut Civelek başkanlığında KOTO binasında gerçekleştirildi. Belediye meclis üyelerinin belirlenme yöntemlerinin tartışıldığı toplantının ardından açıklama yapan İl Başkanı Mahmut Civelek, belediye meclis üyeleri ile ilgili ön çalışmanın geçen hafta yapıldığını belirtti. 10 Şubat’a meclis üyeler listelerini genel merkeze teslim edeceklerini belirten Civelek, listede kadın sayısını çok olması için çalıştıklarını kaydetti.

İKİ İLÇENİN YERİ DEĞİŞTİ

Aday tanıtımlarını ilçe danışma meclisi toplantısı halinde yapacaklarını belirten Civelek, toplantıda yapılacak tanıtımların formatını gözden geçirdiklerini belirtti. Bazı ilçelerin aday tanıtım tarihlerini değiştirdiklerini söyleyen Civelek, “İzmit İlçe’nin tanıtım tarıhını 2 Şubat’tan 16 Şubat’a, Körfez ilçenin 11 Şubat’tan 13 Şubat’a alındı. Karamürsel ilçenin ise sadece saati değişti. Karamürsel’de saat 19.00’da değil 14.00’te olacak” dedi.

MHP’YE BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

Birkaç gündür ilde olmadığını belirten Civelek, kendisini basında görmeyen CHP İl Başkanının özlem dileklerini aldığını kaydetti. MHP’nin İstanbul’daki bürolarına yapılan saldırıda bir kişinin ölmesi nedeni ile MHP ailesine İl Başkanı Aydın Ünlü şahsında başsağlığı dilediğini belirten Civelek, “Siyasete kan bulaşması doğru değil” dedi.

LİSTELER KESİNLEŞİYOR

Meclis üyelerinin listesini 10 Şubat’a genel merkeze vereceklerini belirten Civelek, “Geçtiğimiz hafta meclis üyeleri ile ilgili bir toplantı yaptık. Bir ön içleme yaptık. Durumlarını değerlendirdik. Başvuran aday adayları ve dışarıdan aday olmamış kişilerden bir aday profili oluşturmaya çalışıyoruz. Kadın ve gençlerinde olduğu bir liste oluşturacak. Genel merkez özellikle kadın sayısının çok olmasını istiyor. Bunun için çalışıyoruz” dedi.

GEBZE ADAYINA SAHİP ÇIKACAK

Gebze’nin aday adaylarının genel merkeze verdikleri dilekçe ile Adnan Köşker’in adaylığının çekilmesinin talep edilmesinin sorulması üzerine Civelek, “Bu saten sonra bir aday değişikliği olma ve tartışma şansımız yoktur. İmzasız bir mektuptur. Yapılan eyleme de 5 kişiden fazlası katılmamıştır. Gebze’de bu tür işler tutmaz. Gebze başbakanın adayına ve Adnan Köşker’e sahip çıkacaktır” dedi.

BİZİM PARTİLİLERİMİZ BİR YERE AYRILMAZ

AK partililerin MHP’ye geçeceği ile ilgili açıklamalara değinen Civelek, “Bizim rakiplerimiz kendilerine göre bir şeyler söyleyeceklerdir. Böyle bir şey asla doğru değil. Hiçbir üyemiz yerinden kıpırdamaz. Hepsi başbakanın peşinde çalışır. Bizim daha önce uygunsuz davranışları ile ilgili partiden uzaklaştırdığımız kişilerin söylemleri bizi ilgilendirmiyor. Ne Derince, ne de Kartepe’de bir değişiklik olmayacak” dedi.

BU İRADE BENİ İL BAŞKANI YAPTI

Değişen 6 belediye başkanına bugüne kadar yaptıkları çalışmalar için teşekkür eden Civelek, “Beni geçmiş dönemde aday göstermeyen irade sonra il başkanı yaptı. Genel merkezimiz taktiri ile en uygun arkadaşımız belediye başkan adayı gösterilmiştir” dedi. Şahsi olan hareketlerin asla partiyi bağlamayacağını ifade eden Civelek, “Herkes öncelikle bizim belediye başkanlarımız ve teşkilatlarımıza bakmalı. Herkes yerinde ve bir yere yalpalamıyor” dedi.

YİNE KİTAPÇIK OLACAK

Genel seçimlerde alınan oyların her zaman yerel seçimden daha fazla olduğunu ifade eden Civelek, “Ama Kocaeli’de bu tam tersine oldu. Biz yerel seçimlerde daha fazla oy aldık. Bu dönem de bizim seçimi kaybetme gibi bir riskimiz yok. 13-0 yeniden yapacağız” dedi. Projelerin son 30 gün kala açıklanacağını söyleyen Civelek, “Son olarak adayların projeleri gözden geçirilecek ve ardından kamuoyu ile paylaşılacak. Yine kitapçıklar yapılacak” dedi.