HDP Gebze İlçe Örgütü Eşbaşkanı Mehmet Zeki Üren, Ali Haydar Konca’nın adaylığını sürdürüp sürdürmeyeceğine dair kararın kendisine ait olduğunu belirtip gönüllerinden geçenin Konca’nın aktif siyaseti sürdürmesi olduğunu kaydetti. 

 
HDP Gebze İlçe Örgütü Eşbaşkanı Mehmet Zeki Üren, HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca’nın sağlık durumuna bağlantılı adaylık durumuna ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, “Milletvekilimize öncelikle geçmiş olsun diyoruz. Anjiyoya girdi ve taburcu oldu. Aktif siyasete uygun olup olmadığına doktorlar karar verecek” dedi. Ali Haydar Konca’nın Avrupa Bakanlığı’nı üstlendiği süreçte HDP’li Milletvekili Müslüm Doğan’ın da Kalkınma Bakanı olarak geçici kabinede yer aldığını hatırlatan Üren, “Konca ve Doğan akan kanın durması için kabineye girmişti ama AKP savaşı daha da hızlandırdı. Bu da o süreçte Bakan arkadaşlarımızın stresini arttırdı. Saray ve çevresinin aldığı karar daha fazla savaş, daha fazla ölüm oldu. Bu tutum da daha fazla stresi tetikledi” diye konuştu. Bundan sonraki süreçte kararın doktorlara ve Ali Haydar Konca’ya ait olduğunu kaydeden Mehmet Zeki Üren gönüllerinden geçenin Konca’nın aktif siyaseti sürdürmesi olduğunu kaydetti.

1 Kasım’da gerçekleşecek erken seçime dair çalışmalarının da yoğun tempoda sürdüğünü kaydeden HDP Gebze İlçe Eşbaşkanı Mehmet Zeki Üren sandık kurullarıyla ilgili listelerinin hazırlanma aşamasına geldiğini ve İlçe Seçim Kurulu’na 672 partilinin isimlerini bildireceklerini belirtti.