Büyükşehir Meclisi’nde şoke eden bir karar alınarak Pelitli Köyü’nde Mermerciler Fuarı ve Borsası onaylandı. Karar en sert tepkiyi eski Vekil Eyüp Ayar gösterdi. Ayar, “Gebze'de mermer yok. Bu güzel projelerini gitsin Muğla'da, Kütahya'da, Bilecik'te uygulasınlar.”dedi.

Yakın bir zamanda Dilovası’na Mermerciler Fuarı kurmak için uzun uğraşlar veren ancak Dilovası halkının karşı çıkmasıyla umduğunu bulmayan Mermerciler bu kez gözlerine Gebze’yi kestirdi. İstanbul Doğaltaşçılar Birliği tarafından yapılmak istenen Mermerciler Fuarı ve Borsası bu kez Gebze Pelitli Köyü’nde yapılması için Kocaeli Büyükşehir Meclisi’nde karar alındı. Pelitli Köyü’nde 1250 dönüm arazi Mermerciler Fuarı için Büyükşehir Beleidye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun olmadığı toplantıda onaylanırken, karara Gebze Bölgesi’nde  büyük tepki var.
HERŞEY RANT DEĞİL
Mermercilere en büyük tepkiyi AK Parti Kocaeli eski Milletvekili Eyüp Ayar gösterdi. Mermercilerin Dilovası’na gelmek istediğinde en büyük tepkiyle karşılaştıkları Eyüp Ayar sosyal medya hesabından ateş püskürdü. Yapılanın yanlış olduğunu ve geri adım atılmasını isteyen Ayar,  “Yapılan çok büyük yanlıştır. Bu karardan vazgeçilmesini bekliyorum. Büyükşehir belediye Başkan'ımız konuyu kapatmıştı. Kendisi yurtdışında iken bu karar Meclisde alınmış. Düzeleceğini bekliyorum. Türkiye'nin kalkınmasının üretim ve ihracatta olduğunu biliyoruz. Ancak Gebze bu kadar yükü kaldıramıyor. Gebze'de insanlarda yaşıyor. Her şey rant değil. Buradaki 1250 dönüm arazi sanayi veya ticari alana dönüşürse değeri en az 15,20 kat artar. Gebze'de mermer yok. Bu güzel projelerini gitsin Muğla'da, Kütahya'da, Bilecik'te uygulasınlar.”dedi.
MERMERCİLERİN GEBZE İNADI
Eyüp Ayar’ın bu şekilde yaptığı açıklamalar durumun vehametini gözler önüne serdi. Dilovası’nın el birliğiyle seferber olarak def ettiği, Gazetemizin de büyük mücadeleler verdiği Mermercilerin buraya olan aşkını anlamak mümkün değil. Bölgenin karşı çıkmasına rağmen ısrarla Gebze Bölgesi’ne Mermer getirmek isteyen Doğaltaşçılar Birliği’nin amacı merak ediliyor. Gebze kamuoyu verilen karardan geri dönülmesini bekliyor.