Meteoroloji Genel Müdürlüğü bu akşamdan itibaren sağanak yağışın etkili olacağını duyurdu.Yetkililer yağmurların Perşembe gününe kadar devam edeceğini ve hava sıcaklıkların mevsim normallerinin altına düşeceğini bildirdi. Soğuk hava kütlesinin etkisiyle sıcaklıkların 4 ila 8 derece civarında düşerek mevsim normallerinin altında seyredeceği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:“Kuvvetli yağış nedeniyle meydana gelebilecek ani lokal sel, su baskını, yıldırım düşmesi, dolu yağışı ile kuvvetli rüzgarın neden olabileceği çatı uçması, ağaç ve direklerin devrilmesi, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması tavsiye edilmektedir. Meteorolojik tahminlerde, Meteoroloji Genel Müdürlüğü kaynaklı tahminlerin dikkate alınmasıyla istenmeyen durumların ortaya çıkmaması, gerektiği hallerde yapılan ve internet sitemizde yayınlanan kısa süreli meteorolojik ihbar ve uyarıların takip edilmesi, meydana gelmesi muhtemel zararların en aza indirilebilmesi bakımından yarar sağlayacaktır.”

GEBZE'NİN 5 GÜNLÜK TAHMİNİ

Öte yandan Meteoroloji Bölge Müdürlüğü Gebze için 5 günlük tahmininde yağışların olduğu ve ara ara yağışlar şiddetini arttırarak gök gürültülü sağanak yağışa dönüşeceğini açıkladı. Buna göre Gebze'nin 5 günlük en düşük ve en yüksek hava tahmini şöyle:

4 Mayıs Çarşamba en yüksek 18 en düşük 11 Kuvveli sağanak ve gök gürültülü yağış

5 Mayıs Perşembe en yüksek 17 en düşük 9 Kuvveli sağanak ve gök gürültülü yağış

6 Mayıs Cuma en yüksek 17 en düşük 8 yağmurlu

Öte yandan bölgemizi etkisi altına alacak olan sağanak yağmur Cuma gününden itibaren terk edeceği öğrenildi. Hava sıcaklıkları ise Cumartesi gününden itibaren mevsim normallerine geleceği tahmin ediliyor.