MHP'de son ilçe kongresi Çayırova İlçe Teşkilatı 3.Olağan Kongresi Belediye Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Kongreye MHP MYK üyesi Saffet Sancaklı, MHP eski Milletvekili Kemal Köse, Cumali Durmuş, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, MHP eski İl Başkanı Celalettin Yaylak, Ahmet Tağ, MHP İl Başkanı Adayı Selim Çakır, MHP Çayırova eski Belediye Başkan aday adayı İskender Turan ve partililer katıldı. Mevcut ilçe başkanı İsmail Akkuş'un aday olmadığı Çayırova'da Fatih Kartal ve Mehmet Şeref Uzunal'ın listeleri yarıştı. Adaylardan Ferhat Güneş, kongrede adaylıktan çekildiğini açıkladı. 418 delegenin oy kullanma hakkı olduğu kongrede 18 ilçe yönetimi ve 27 il delegesi de belirlendi.
 
GÜNEŞ ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ
Kongre, saygı duruşu ve ardından okunan İstiklal Marşı ile başladı. 12.00'de başlaması planlanan kongrenin başlaması ise saat 13.00'ü buldu. Kongrede divan başkanlığı görevine MHP MYK üyesi Saffet Sancaklı seçildi. Ardından faaliyet ve mali raporlar okundu. Protokol konuşmalarına geçileceği sırada, adaylardan Ferhat Güneş adaylıktan çekildiğini divana bildirdi. Güneş, Mehmet Şeref Uzunal'ın yönetim listesinde yer alarak kongreye katıldı. Kongre Fatih Kartal ve Mehmet Şeref Uzunal'ın listeleri ile gerçekleştirildi.
 
 
 
'ADAY OLMADIM ÇÜNKÜ...'
Kongrede ilk olarak kürsüye çıkan aday olmayan mevcut ilçe başkanı İsmail Akkuş, veda konuşmasını gerçekleştirdi. Akkuş konuşmasında hem 2015 seçimleri hem de aday olmama süreci hakkında konuştu. Akkuş konuşmasında şu ifadelere yer verdi, "Bu zamana kadar birilerini kırdıysam özür diliyorum. Aday olmamamın sebebi zaman olarak yeterli olmadığımı ve bu yüzden davaya faydalı olmayacağımı düşünmemden dolayıdır. Aday olsaydım diğer aday arkadaşlarım aday olmayacağını söylemişti. Ben bunun partiye zarar vereceğini düşündüğümden aday olmadım. Milletvekili seçimleri şahsım adına çok önemli, hükümetin oyları düşecek. Bu giden oylar da MHP'ye gelecektir. Yerime gelen arkadaşın MHP'yi daha ileriye götüreceğine inanıyorum. MHP bu dönem Kocaeli'de en az 2-3 milletvekili çıkaracaktır. Bu olursa, benim en için en büyük haz olur. Seçilecek arkadaşımı şimdiden canı gönülden kutluyorum. Seçilen kim olursa, diğerlerin onun yanında yürüyeceğine söz vermesini de istiyorum. MHP'nin kaybedecek zamanı yok. 2015 seçimlerinde mutlaka başarılı olmalıyız" dedi.
 
'KÜSKÜNLÜKLERİ KENARA BIRAKALIM'
Adaylardan Mehmet Şeref Uzunal konuşmasında "Biz Çayırova'ya seçilirsek sokakta küskün ülkücü kalmayacaktır. Bütünleşerek büyüyeceğiz. Eğer aramıza nifak taşı sokarsak, olduğumuz yerde sayarız. Belediye başkanlığı yaptığım dönemlerde kentin en güzel ilçelerinden biriydi. Birileri vatan, bayrak ve dine hakaret etmeye kalktığı zaman bu bölgedeki MHP'nin ağırlığını hissettiğinden dolayı o harekete kalkışamamıştır. Çayırova'da kaybeden hiçbir zaman olmayacaktır. Sizler destek verdiği sürece MHP'yi Çayırova'da birinci parti konumuna yükselteceğiz. İlk olarak kendi aramızdaki küskünlükleri bir kenara bırakmalıyız" ifadelerine yer verdi.
 
'HAK ETTİĞİMİZ HİZMETİ ALAMADIK'
Fatih Kartal ise yaptığı konuşmada eleştirilerde bulundu. Kartal, "Şu anda, bir aylık çalışmamda Çayırova'da aslında MHP'nin çok güçlü olduğunu gördüm. Ama herkes birilerine küstüğü için davaya küsmüş gibi çalışmalara katılmamışlar. Parti içinde arkadaşlarımla yaptığım çalışmalarda projelerimi anlattım. Burası 6 senelik bir ilçe ama hak ettiği hiçbir hizmeti almadı. Siz bana burada görev verirseniz, en azından yönetimi denetleyebilirim. Çayırova'nın kayıplarını telafilerini giderebiliriz. Bizler gerekli muhalefeti planlı ve programlı uygulayacağız. Bu seçimi kazanırsam 9 mahallede temsilcilikler oluşturacağız. Sadece ilçe yönetimimiz görev alan değil, bu davaya inanmış olan herkese görev vereceğiz. Ayrıca 2015 seçimlerinde 5 milletvekili çıkaracağımıza da inanıyorum" dedi.
 
'AKP VE CHP BİZİ TAKİP EDİYOR'
MHP İl Başkanı Aydın Ünlü konuşmasında şu ifadelere yer verdi, "İsmail başkanımız örnek bir ilçe başkanı ve dava adamı, aday olmayarak diğer adayların önünü açan özgüveni yüksek bir başkanımızdır. Dedikleri gibi koltuk sevdalılığı parti için büyük tehlike arz eder. Çayırova başarıyı hak ediyor. Biz yeter ki kırgınları bir kenara bırakarak sokağa inelim ve 2015'te bu partiyi iktidar yapalım. Ben başaracağımıza inanıyorum. 12 ilçedeki kongreleri gördüm, artık ülkücüler kavga istemiyor, iktidar istiyor, en az 5 milletvekili istiyor. Bugün AKP'ye CHP'ye oy verenler bile göz ucuyla bizi takip ediyor. Siz birlik olun size oy vereceğiz diyorlar" dedi. Ünlü'nün ardından söz alan MHP Çayırova Belediye Başkanı eski aday adayı İskender Turan, parti içinde küskünlüklerin olmadığını söyleyerek, "İsmail arkadaşımızın başarısızlığına da inanmıyorum. Kendisi başarılı bir ilçe başkanı olmuştur" dedi.
 
'ÜLKÜCÜ HAREKETİ DEVLETTİR'
MHP MYK üyesi Saffet Sancaklı ise, hükümeti eleştirerek, "Bunlar gelirken 3 Y kuralı ile geldiler yasaklar, yolsuzlukları ve yoksullukları yok edeceğiz dediler. Ülkede milyon insan asgari ücretle çalışıyor. Yolsuzlukta da dünyada ilk sıralardayız. Yasakları da kaldıracağız dediler yasak üstüne yasak getirdiler. Onlara muhalefet yapanları bile polis zoruyla emniyete götürüyorlar. Ülkücü hareket devletin ta kendisidir, paralel hareket olamaz. Ülkücü hareketi sakın tehdit etmeye kalkın. Biz sizlerden sıkıldık, 2015 seçimleri bizim için hayati önemlinde ötesindedir. Bu kongreler mutlaka sandığa yansımalıdır" diye konuştu. 
 
Fatih Kartal yönetim kurulu : Temel Urhan, Yılmaz Beşiroğlu, Mehmet Emin Yıldız, Orhan Boz, Murat Laçin, Özcan Aydın, Yılmaz Aydın, Hikmet Aydoğan, Tamer Köksal, Orhan Bozat, Hanım Dinç, Emine Kavas Kılıç, Medet Polat, Abdullah Adanur, Harun Demir, Şenol Şahin, Yusuf Özcan, Arif Derebaşı
 
 
Fatih Kartal il delege listesi : İskender Turan, İsmail Akkuş, Muammer Laçin, Şaban Küçük, Ercan Aslan, İlhami Akbaş, Yılmaz Beşiroğlu, Orhan Boz, Metin Akgül, Mehmet Yurt, Faruk Fakioğlu, Abdullah Adanur, Hulusi Tosun, Mehmet Emin Yıldız, Sezai Aytemur, Ethem Kocabal, Gülbeyaz Gökçe, Abdülhamit Erdöl, Ömer Düzdaban, Şerif Aktaş, Fatih Kılıç, Temel Urhan, Saim Bayrakoğlu, Tayyar Kılıç, Zilkifli Doğan, Kadir Çelik
 
Mehmet Şeref Uzunal'ın yönetim kurulu : Mehmet Şerif Uzunal, Kaan Yıldız, Zafer Eş, Onur Gürecioğlu, Bülent Ertuğrul, Ahmet Zeki Temelci, Ümit Bigin, Zeki Aktaş, Ferhat Güneş, Eyüp Polat, Kemal Albayrak, Lütfü Zeybekoğlu, Mahmut Bektaş, Muammer Özmalkoç, Ali Doğan, Nejdet Saka, Murat Düzdaban, Mihriban Hergül
 
Mehmet Şeref Uzunal'ın il delege listesi : Mehmet Şeref Uzunal, İsmail Akkuş, Emine Gökçe, Mihriban Hergül, Yunus Emre Düzdaban, Sinan Kutu, Oktay Kuvvet, Kaan Yıldız, Mehmet Deneri, Zafer Eş, Ümit Bilgin, İlhami Kulaç, Kemal Albayrak, Engin İzmirli, Aslan Kocabal, Lütfü Zeybekoğlu, Fatih Kılıç, Mustafa Tunç, İsmet Torun, Fahrettin Korkutoğlu, Ferhat Güneş, Aytekin Türkoğlu, Fatih Ayaz, Mustafa Sivri, Zeki Aktaş, Koşturan Kör, Yılmaz Beşiroğlu