MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla ilçe kongrelerinin 4 Kasım itibariyle başlayacağını duyurdu. Kongre sürecinin başlaması nedeniyle ilçe teşkilatlarında da çalışmalar hızlandı. Mevcut ilçe başkanlarının çoğunluğu kongrede yeniden aday olacak. Bazı başkanlar ise koltuğu artık yeni isimlere bırakmak istiyor. MHP’de başta il olmak üzere birçok ilçede kongrelerin çok adaylı gerçekleşmesi bekleniyor.

 

MHP GEBZE'NİN MUHTEMEL  ADAYI TAŞDEMİR 

MHP’nin en sıkıntılı teşkilatlarının başında gelen Gebze’de mevcut ilçe başkanı Ferdi Taşdemir’in adaylığına kesin gözüyle bakılıyor. Son olarak kararını 12 Ekim’de yapılacak olan MYK Toplantısının ardından vereceğini belirten Taşdemir, “İlçemizde geçmişten gelen bazı sıkıntılar olduğu doğru ama bu sıkıntıları artık geride bıraktık. Ülkenin hali ortada. Kişisel meselelerimizi bir kenara bırakıp 2015 genel seçimlerine hazırlanmalıyız. Ülkenin MHP’ye ihtiyacı var” dedi.

 

 

BAHÇELİ’NİN ÇAĞRISI
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, il başkanları toplantısında “Milletvekili adayı olmak isteyen il ve ilçe başkanı varsa hemen görevlerinden istifa etsin” diye çağrıda bulunmuştu. Ancak Bahçeli’nin görevlerinden istifa edecek isimleri, milletvekili listesine almayacağı ileri sürülüyor. Şimdi ilçe başkanları teşkilatlarıyla görüşüyor ve kesin kararlarını vermek için istişarelerde bulunuyor.

 

ÜNLÜ BİR KEZ DAHA ADAY 
MHP’nin ilçe kongrelerinin ardından yapılacak il kongresinde ise birçok kişinin ismi konuşuluyor. Üç yıldır il başkanlığı görevinde bulunan Aydın Ünlü yeniden aday olacağını net bir dille ifade etti. Ünlü, daha şimdiden çalışmalara başladı ve delegelerini oluşturuyor. Ünlü’nün yanı sıra Ülkü Ocağı eski Başkanı Selim Çakır da aday olacağını açıkladı. Şimdilik adaylığı kesin olan iki isim mevcut.

 

SEDAT ARI’NIN İSMİ GEÇİYOR
İl başkanlığı için ismi geçenlerden bir tanesi de Sedat Arı. Bir dönem MHP’nin il başkanlığı görevinde de bulunan Arı, bir süredir partililerle görüşmelerini sürdürüyor. Arı’nın en büyük destekçisi ise eski il başkanlarından Ruhi Çavdar. Çavdar’ın milletvekilliğine aday olacağı ve il yönetiminde de Arı’yı destekleyeceği ileri sürülüyor. İkili sık sık görüşüyor ve süreci yakından takip ediyor.

 

BOSTAN NET KONUŞTU
İl başkanlığı için ismi geçen bir diğer isim de Faruk Bostan. Bir dönem il başkan vekilliği görevinde de bulunan Bostan, “Eğer AKP’nin karşısında muhalefet edecek bir ekip varsa ben adayım. Gazetelerde muhalefet değil sahada muhalefet yapılacaksa ben varım. Ben bu partide AKP’ye karşı muhalefet etmek için mahalle başkanlığı bile yaparım. Yeter ki benim mahallemde AKP’yi geçeyim, onlara karşı muhalefet yapalım. Ekip varsa ben varım” dedi.

 

KAAN DİLMEN ADAY

MHP İzmit İlçe Başkanı Kaan Dilmen, partililerle yaptığı istişareler sonucunda yeniden aday. Yerel seçimde ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde bir emek sarf ettiklerini ve bu vizyonu 2015’e taşımak istediklerini belirten Dilmen, en az üç aday olacağını söyledi. Öte yandan milletvekili olmak istediğini de ancak şuan ki süreçte adaylığı düşünmediğini kaydeden Dilmen, son kararını Pazartesi günü vereceğini kaydetti.

 

ŞİMŞEK ADAY OLMAYACAK

Partinin çok sevilen isimleri arasında yer alan MHP Derince İlçe Başkanı Emin Şimşek, kongrede yeniden aday olmayı düşünmediğini açıkladı. İki dönemdir başkanlık koltuğunda oturan Şimşek, görevi yeni bir kişiye bırakmak istediğini söyledi. Öte yandan bu göreve talip olan iki kişinin olduğunu belirten Şimşek, “Süreç erken. Genel merkez yazılı bir açıklama yapsın o zaman konuşuruz” ifadelerine yer verdi.

 

KILINÇSOY YENİDEN ADAY

Güzel bir kongre süreci geçireceklerinin de altını çizen Şimşek, “Kongrelerimiz her zamanki gibi usturuplu olacaktır. Biat edilen kongre olmayacak. Demokratik bir kongre süreci geçireceğiz. Kavga dövüş bekleyenler de umduğunu bulamayacak” açıklamasında bulundu.
MHP Karamürsel İlçe Başkanı Orhan Kılınçsoy ise kongrede yeniden aday olacak. Bir dönemdir başkanlık görevinde bulunan Kılınçsoy’un karşısına rakip çıkması da beklenmiyor.  

 

TEŞKİLATLARDA İNSAN KALMADI

Kongreye tek aday olarak girmesine kesin gözü ile bakılan Kılınçsoy, “Kongre süreci partiye hareket getirecek. 30 Mart yerel seçim süreci nedeniyle biraz sıkıntı yaşadık. Aday olan arkadaşlar oldu. Teşkilatlarda insan kalmadı. Karamürsel’de oluşacak yeni yapıyla partimizi burada birinci yapacağız. Bizim ilçemizden de bir milletvekili çıksın isteriz. Herkesin hedefi var. Hedeflerimiz için canla başla çalışacağız” dedi.

 

TÜRKAN ÖZCAN YENİDEN ADAY

Yaklaşık bir yıldır görevini yürüten MHP Kandıra İlçe Başkanı Türkan Özcan da yaptığı açıklamada yeniden aday olacağını söyledi. Şimdilik rakibi olmadığını kaydeden Özcan, “Yerel seçimde yüzde 7 olan oy oranımızı yüzde 26’ya çıkardık. Her kararımızı istişare ile alıyoruz. Kişisel siyaset anlayışım yok. Yerel seçimde halkın anladığı siyaset anlayışını benimsedik. Bu çıtayı daha da yükselteceğiz” diye konuştu.

 

VEKİL ADAYI İÇİN İSTİŞARE

Yeniden başkan olduğunda 2015 yılı genel seçiminde oy oranını yüzde 50’ye çıkarmak istediğini ifade eden Özcan, “Bölgeden bir milletvekili olursa çıta daha da yükselecektir. Buradan bir milletvekili adayı çıkarmak için de istişareler yapıyoruz” dedi. Geçtiğimiz aylarda istifa eden Ali Şıvgın’ın yerine yönetim kurulu üyelerinin seçimiyle gelen MHP Başiskele İlçe Başkanı Muzaffer Yılmaz da şimdiden aday olduğunu açıkladı.

 

BAŞİSKELE’DE SANDIK KURULACAK

Pazartesi gününe kadar mahalle mahalle geçip yerel seçimde çalışan partililerden delegelerini seçeceğini kaydeden Yılmaz, “Birlik beraberlik içinde mütevazi bir süreç olacak. Şimdilik aday gözükmüyor ama çıkarda kardeşimdir. Allah hepimize kolaylık versin. MHP’ye gönül veren arkadaşlarımızı ödüllendirmek için onları delege yapacağım. Bin 200 üyemiz var. Gerekirse mahallelere sandık kuracağım” açıklamasında bulundu.

 

 

GÜRSU YENİDEN ADAY

MHP Körfez İlçe Başkanı Zeki Gürsoy da yeniden adaylığı düşünen isimler arasında. Aday olmayı düşünenlere de mesaj gönderen Gürsu, “Yerel seçimde çalışan herkes aday olabilir, çalışmayanlar evinde otursun. Delegelerimiz de bu şekilde belirlenecek. Türkiye’nin durumu malum. Biz ülkemizi düşünüyoruz. Kongreler MHP’liler için çok önemli değil. Önemli olan ülkemizin geleceği. Bunun için kongreler geride kalacak” ifadelerine yer verdi.

 

HÜSEYİN ÇILDIR KARARSIZ

Gölcük İlçe Başkanı Hüseyin Çıldır ise sürecin erken olduğunu belirterek, kararını yönetim kurulu üyeleri ve parti büyükleri ile yapacağı istişarelerden sonra vereceğini söyledi. MHP Dilovası İlçe Başkanı Aslan Sazak da yeniden aday olmayı düşünen ilçe başkanlarından biri. Sazak, güçlü bir aday çıkarsa onu da destekleyebileceğini belirterek, “Aday çıkarsa arkasında oluruz ama çıkmazsa görevimizin başında olacağız. 2015’te de en az 4 vekil çıkaracağız” şeklinde konuştu.

 

KALENDER YENİDEN ADAY

Daha önce aday olmayacağı yönünde haberler çıkan MHP Kartepe İlçe Başkanı Murat Kalender uzun süren bir istişare sürecinin ardından aday olacağını söyledi. Sonuçta iki seçim geçirdik diyen Kalender, “Artık ekip mantığı ön plana çıktı. Partideki ağabeylik dönemi yavaş yavaş sona eriyor. İl başkanımız da bunun kavgasını verdiği için sıkıntı yaşıyor. Kartepe’de kongre çekişmeli olmayacak. Teşkilatı toplayacak yeterlilikteyim. Ancak çekişmenin olduğu ilçeler olacaktır” diye konuştu.  

 

AKKUŞ ADAY OLMAYACAK

MHP Çayıroava İlçe Başkanı İsmail Akkuş, işlerinin yoğunluğu nedeniyle yeniden adaylığı düşünmediğini söyledi. Daha çok çalışacak bir ismin yanında olmak istediğini belirten Akkuş, sürecin de MHP için önemli olduğunu vurguladı. Akkuş, “Bu yapı korunursa güzel sonuçlar gelecektir” dedi. MHP Darıca İlçe Başkanı Emre Aygün de kararsızlar listesinde. İl başkanının arkasında olduğunu söyleyen Aygün, kendi adaylığı ile ilgili istişarelere devam ettiğini söyledi.