MHP’nin bugün Ankara Arena Spor Salonu’nda gerçekleşen genel başkan Devlet Bahçeli’nin tek listeyle girdiği, 11.Olağan Büyük Kurultayı’na 10 binler katıldı. İlimizden 25 üst kurul üyesi delege genel başkanlık seçimi için oy kullandı. Kurultay’a ilimizden de içlerinde il yönetimi, ilçe yönetimi, milletvekili aday adayları ve Ülkü Ocakları’nın da bulunduğu yaklaşık 2 bin kişi katılım gösterdi. Büyük bir bölümü Perşembe pazarı alanından ve çeşitli ilçelerden kalkan 45 otobüsle Ankara’ya adeta akın eden MHP’liler salonda yerlerini alarak MHP lehine sloganlarda bulundu. Diğer illerinde katılımıyla yaklaşık 13 bin kişi salonu hınca hınç doldurdu.
 

 
ÇOŞKULU YOLCULUK
İlimizden hareket eden 2 bin kişilik kafile oldukça çoşkulu şekilde Ankara’ya hareket etti. Yolculuk sırasında genel başkan Devlet Bahçeli ve Alpaslan Türkeş lehine sloganlar atıldı. MHP’nin seçim şarkıları dinlendi. Gece 02:00’da yola çıkan ve saat 04:00’da Bolu’da Sabahattin’in Yeri isimli tesislerde 30 dakika mola veren kafile burada hep birlikte kahvaltı yaptı. Ardından tekrar yola devam kafile sabah 07:00’da Ankara Arena Spor Salonu’nda geldi.
 
GENİŞ GÜVENLİK ÖNEMLİ
Ankara Arena Spor Salonu etrafında Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polis ekipleri geniş güvenlik önemleri aldı. Salona giriş sırasında Kurultay’a gelen MHP’lilerin üstleri tek tek arandı. Salona gelen MHP’liler 3 ayrı arama kontrol noktasından geçerek salona ulaşabildi. Deyim yerindeyse güvenlik güçleri salon etrafında adeta kuş uçurtmadı.
 

AZERİ ADAY
MHP Darıca eski ilçe başkanı ve il kongresinin ardından ise il başkan vekilliği görevine getirilen Erkan Azeri'nin ismi il teşkilatı tarafından MYK üyeliği için genel merkeze verilmişti. Kongrede Devlet Bahçeli'nin karşısına aday çıkmazken, MYK listesinde Azeri'nin olup olmadığı ise henüz netleşmedi. Liste açıklandığında ilimizden bir kişinin MYK'da olması bekleniyor. Ancak bu isim sır gibi saklanıyor.
 
SALONA SIĞMADILAR
Saat 10.00'da başlayacak kurultay için salona "Haksızlığa ve adaletsizliğe karşı bizimle yürü Türkiye" yazılı pankart asılırken sahneye konuşmaların yapılacağı platform kuruldu. Partinin genel seçim kampanyasında kullanılacak şarkılar arasında bulunan rock sanatçısı Kıraç’ın seslendirdiği Türkiye Marşı’da ilk kez kamuoyuna sunuldu. Ayrıca salon sabahın erken saatlerinde tıklım tıklım dolarken bir çok kişi dışarda kaldı. İçeri giremeyen partililer kapıları zorlayınca salon içerisinden defalarca anons yapıldı.
 
MEHTER MARŞI DA SÖYLENDİ

Kurultay çalışmalarına geçilmeden önce bir konser veren sanatçı Atilla Yılmaz, MHP 'nin genel seçimlerde yürüteceği kampanya için bestelenen ve ilk kez seslendirilen "Bizimle Yürü Türkiye" şarkısının yanı sıra Mehter Marşı'nı da söyledi. Atilla Yılmaz’ın ardından sahneye çıkan Mustafa Yıldızdoğan en çok bilinen MHP şarkılarını söyleyerek salondakileri çoşturdu. 
 
KOCAELİ BİR ARAYA GELEMEDİ
Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen partililer ile birlikte 13 bin kişinin tamamen doldurduğu salonda yaklaşık 5 bin kişide dışarda kaldı. MHP Kocaeli teşkilatı organizasyon sıkıntısı yaşadığı için ne il yönetimi, ne  ilçe yönetimleri , ne de milletvekili aday adayları aşırı yoğunluk nedeniyle salonda birbirini bulamadığı için ayrı yerlerde oturmak zorunda kaldı. Bazı milletvekili aday adaylarının dışarda kaldığı fakat daha sonra içeri alındığı öğrenildi.
 

 
NEVRUZ ŞENLİĞİNE DÖNDÜ
Nevruz kutlamalarıyla aynı gün gerçekleştirilen olan kongrenin Nevruz şenliğine dönüşmesi için özel program hazırlandı.Nevruz'un eski Türk geleneklerinden gelen bir bayram olduğu vurgusunu yapmak için Kongre öncesi Arena spor Salonu'nun arka alanında Nevruz ateşi yakıldı. Halk dansları ekipleri Türkiye'nin her yöresinde özel gösteriler yaptı. Kongre gerçekleştirilen etkinliklerle bayram havasında geçti.
 
GELECEK SİZLERE BAĞLI...
Büyük kurultayda alkışlar içerisinde salona giriş yapan Devlet Bahçeli, partililere seslenerek, “Sizler Türk milletisiniz. İnsan suretlerine tahammülsünüz. AKP’li yılları silmek için hazırsınız. Türkiye’nin geleceği sizlere bağlıdır. Biliniz ki vatanın saffet, izzet ve ismeti sizinle var olacaktır. Bugün bu salonda Kuvayi Milliye ateşi yeniden yakılmaktadır. Milli mücadele şuuru yeniden canlanmaktadır” dedi.
 
BU SESİ BEKLEMEKTELER
Kongrede çıkacak sesin önemine vurgu yapan Bahçeli, “Bizim sesimiz, 17-25 Aralık rumuzlu şahsın uykularını kaçıracaktır. Bizi duyan rüşvetçiler, yolsuzluk yapanlar, hırsızlar korkudan sinecek delik arayacaktır. Türk milleti buradan çıkacak sesi beklemektedir. Bu ses; yoksulların, işsizlerin, mazlumların ve kimsesizlerin ümit kapısı olacaktır. Bu ses, can çekişen köylü ve çiftçilerin. Yaşam savaşı veren memurların can simidi olacaktır” diye konuştu.
 
KORKULU RÜYASI OLACAĞIZ
Divan başkanlığının seçilmesinin ardından kürsüye konuşmaya gelen MHP genel başkanı Devlet Bahçeli , “Duruşumuz teslimiyletçilerin saray süsü başbaşkan Ahmet Davutoğlu ve sanal hükümetinin korkulu rüyası olacaktır. Yolsuzluk yapanlar, devleti soyup soğana çevirenler duruşumuz karşımızda korkudan girecek delik arayacaklardır. Bu ses kimsesizlerin mazlumların, can çekişen çiftçilerin, yaşam savaşı veren memurların, çaresiz esnafların, dar gelirlilerin nefesi olacaktır. Bu ses AKP mağdurlarının ekonomik sıkıntısı çerçevesinde kıvranan tüm kesimlerin heyecanı olacaktır” şeklinde konuştu.
 
BİZİMLE YÜRÜ TÜRKİYE
Seçim döneminde kullanacakları sloganla mesaj veren Bahçeli “Bizim yolumuz bellidir bu yolda haram yoktur. Kul ve yetim hakkına el atmak, bayrağımıza ihanet etmek yoktur. Bölücü ve hainlerle yol arkadaşlığı yoktur. Bu yolda Türk milletinin kardeşliğini sarsmak, Türkiye’yi bölüp parçalama için imrali canisiyle tezgah kurmak yoktur. Bu itibarla diyorumki bizimle yürü Türkiye” ifadelerinde bulundu.
 
VERİLECEK VATAN TOPRAĞIMIZ YOK
Verilecek vatan toprağının kalmadığını söyleyen Bahçeli, “Bizim yolumuz bellidir, bu yolda araf yoktur. Al bayrağımıza ihanet yoktur, bölücü hainlerle yol arkadaşlığı yoktur. Diyoruz ki bizimle yürü Türkiye. Artık verilecek vatan köşesi kalmamıştır. Ya bu topraklar tutulacaktır ya da Türk milleti Anadolu’dan atılacak ve silinecektir. Süleyman Şah Türbesi’ni havaya uçuranların Çanakkale kahramanlığından bahsetmeleri yüzsüzlüğün zirvesidir” ifadelerini kullandı.
 
HER SEFERİNDE TOPRAK MI VERECEĞİZ?
Hükümeti ve cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı sert sözlerle eleştiren Bahçeli, “Zira bunlarda milli haysiyet yoktur. Erdoğan’a göre vatan sıradan toprak parçasıdır. Bizlere göre ise vatan namustur. AKP vatana yabancı ve uzaktır. Vatan toprağını boşaltmak nerede görülmüştür? Yurt içinde 349, yurt dışında 34 ayrı devletin sınırları içerisinde bulunan 78 şehitliğimiz nasıl izah edilecektir? Madem güvenlikle ilgili riskler hat safhada ise her seferinde toprak mı vereceğiz? Üzerine bastığımız topraklar şehadetlerle vatanlaşmıştır” dedi.