Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustsfa Destici, milletvekili aday adaylarını belirlemek için ülke genelinde 28-29 Mart’ta temayül yapacaklarını açıkladı


Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, MÜSİAD’ta gerçekleştirdiği basın buluşmasında önemli açıklamalar yaptı. Toplantıya; BBP Genel Başkan Yardımcısı Bayram Karacan, teşkilatlardan sorumlu genel başkan yardımcısı ve milletvekili adaya dayı Serhat Duyar, Alperen Ocakları Genel Başkanı Ahmet Tarık Sarı, il başkanı Nihat Yıldız ve alperen Ocakları İl Başkanı Soner Yıldızlı katıldı. Destici, milletvekili aday adaylarının 28-29 Mart’ta gerçekleşecek temayül yoklamasıyla belirleneceğini söyledi ve “Sandıktan çıkan aday olacak” dedi. Destici, “Taban ve şehir kimi istiyorsa o aday gösterilecek. Tabanın istediği olacak” dedi.
 
FEDAKARLIK YAPMAYA HAZIRIZ
Genel seçimlerde SP ve MHP ile yapılacağı konuşulan ittifakla ilgili de konuşan Destici, “Tabanın ve milletimizin bize yüklediği bir sorumluluk varsa biz sorumluluktan kaçan taraf olmayacağız. Türkiye adeta yangın yerine dönmüşken, bölücüler ülkeyi bölme noktasına getirmişken, sorumluluklarımızın bilincinde hareket edeceğiz. Kendimizden sorumluluğuyuz. Fedakarlık yapan tarafta olduk hep, bundan sonra da milletimiz ve ülkemiz adına hangi fedakarlığı yapmamız gerekiyorsa yaparız. BBP’nin yüzde 10’ları aşan hatta 20’lere yaklaşan potansiyeli. Bu potansiyelimizi almak yolunda çalışacağız. BBP halkın yüzde 80’ine hitap eden bir parti. Milliyetçi, muhafazakar kesime hitap ediyoruz. Sol üzerinde de; dürüst parti, doğruların yanında duran parti olarak görülüyoruz. Bölücüler hariç herkesi kucaklayabilecek bir partiyiz. Bu dönem mecliste olacağız” diye konuştu.
 
KOCAELİ’DEN VEKİL ÇIKARACAĞIZ
Seçim barajı hakkındaki görüşlerini de aktaran Destici, “Anayasa mahkemesine barajla ilgili başvuru yaptık, reddedildi. Gerekçe de; bireysel başvurularla yasal değişiklik istenmezmiş. Ne için başvurabiliriz; yasaların meydana getirdiği hak ihlalleri için. Mesela seçimlerde adaylarımızdan biri seçilecek oyu aldı ama parti barajı aşamadı. Yasadan dolayı bir hak ihlali gerçekleşmiştir. Aday anayasa mahkemesine başvurma hakkı var. Yani Biz anayasa haklarımızı kullanacağız” diye konuştu. Kocaeli’den beklentisini paylaşan Destici, “En çok ziyaret ettiğimiz illerden biri Kocaeli. Bizim için önemli. Beklentimiz yüksek. İnanıyorum ki Kocaeli’yi temsil eden BBP’li bir vekilimiz olması” ifadelerini kullandı.

ÜÇÜNCÜ HAVAALANI NEDEN KOCAELİ’DE DEĞİL
Toplantıya katılan misafirlerin tanıtımını yapan İl Başkanı İl Başkanı Nihat Yıldız’ın ardından Genel Başkan Mustafa Destici, çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Kocaeli’de basının çok güçlü olduğunu ifade eden Destici, “BBP olarak basının gücünü önemsiyoruz ve gücünü biliyoruz. Kocaeli Türkiye’nin en gelişmiş illerinden biri. Sanayi ve işçi kentti. İstanbul’dan sonra en fazla vergiyi veren ikinci ilimiz. Buna rağmen bütçeden hak ettiği payı almıyor ve gerekli yatırımları almıyor. Ulaşım noktasında gerekli yatırımlar yapılmadı. Türkiye ulaşım açısından çok geride kalmış bir ülke zaten. Demir, hava ve kara yollarında geç kalmışız. Üçüncü havaalanı neden Kocaeli ile İstanbul arasında değil. Limanlar ve sanayi burada” dedi.

 

NEDEN EN BORÇLU BELEDİYE
Türkiye’nin en zengin illerinden biri olan Kocaeli’de Büyükşehir’in neden Türkiye’nin en borçlu illerinden biri olduğunu soran Destici, “Son günlerde işçi çıkartmaları da gündeme geldi. Böyle bir ilke açlık sınırının altında çalışan işçiler işten çıkarılıyor. İşçi emekliler de açlık sınırının altında maaş alıyor. 2-B mağdurlarının olduğu illerden biri Kocaeli. Alikahya bölgesinde vatandaşların evleri yıkılıyor ve polis orantısız güç kullanıyor. Kocaelispor belli bir dönemde Anadolu’nun en iyi temsilcilerinden biriydi. Kocaelispor’dan şu anda eser yok. Bu kadar sanayisi büyük olan bir Büyükşehir’in kendisini süper ligde temsil edecek bir takımı yok.