Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı ekipler, nefes kesen bir kurtarma operasyonuna imza attı. 21 Ekim günü saat 17.30 sularında, Karadeniz Ereğli Limanı'nın 70 deniz mili kuzeyinde, Tuzla'dan kalkıp Ukrayna'nın Sivastopol Limanı’na intikaldeyken makine arızası nedeniyle sürüklenmeye başlayan Panama bayraklı “M/V FOM” isimli kargo gemisinin yardım talebini alan Deniz Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi, derhal Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na emercensi durumu bildirdi.
 
OLUMSUZ HAVA KOŞULLARINA RAĞMEN
Acil yardım çağrısını alan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından, Karadeniz Uyumu Harekâtı kapsamında bölgede keşif gözetleme icra eden TCG Yıldırım Fırkateyni görevlendirilmiş ve süratle fırtınada dalgalarla boğuşan “M/V FOM” gemisinin sürüklendiği bölgeye intikali sağlandı. Olumsuz meteorolojik şartlar ve ağır deniz durumuna rağmen, gemide bulunan 8 kişilik mürettebat TCG Yıldırım fırkateyninde bulunan helikopter vasıtasıyla kurtarılarak TCG Yıldırım’a transfer edildi.
 

 
HASTANEYE KALDIRILDILAR
TCG Yıldırım fırkateyninin tabip subayı ve sağlık ekibi tarafından 3’ü Türk, 4’ü Gürcü ve 1’i Azeri uyruklu mürettebat ilk sağlık kontrolünden geçirildi. Ardından mürettebatın tam teşekküllü bir hastanede tetkiklerinin yapılması için Karadeniz Ereğli Limanı’na intikal edildi ve mürettebatı liman önlerinde bekleyen sahil güvenlik botuna transfer edilerek arama kurtarma görevi başarıyla sonlandırıldı.