AK Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Ali Okur Gebze bölgesine merakla beklenen olimpik havuz ile alakalı merak edilenleri açıkladı. Okur; Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Valiliği İl Özel İdaresi işbirliğinde yapılan "Gebze Olimpik Yüzme Havuzu" inşaatı devam ediyor. Uluslararası yarışmalara uygun nitelikteki özellikleriyle Gebze'ye vizyon kazandıracak olimpik yüzme havuzu 2014 yılı sonuna doğru hizmete girmiş olacak. Gebze Alaettin Kurt Stadı yanında inşaatı devam eden ve 50m x 25m ölçülerinde olimpik havuz, 26m x 15m ölçülerinde yarı olimpik havuz ve çırpınma havuzu olmak üzere içerisinde 3 havuz olacak. 10 kulvarlı havuzuyla aynı anda çok sayıda kişiye de hizmet verebilecek" diye konuştu.

11 BİN 850 METRE KARE

Olimpik Yüzme Havuzu Gebze Şehir Stadyumu arkasındaki mevcut kullanılmayan alanda inşa ediliyor. Toplam kapalı inşaat alanı 11 bin 850 metre kare olan tesiste olimpik, ısınma ve çocuk olmak üzere iki ayrı havuz yer alacak. Tesis, bodrum ve zemin olmak üzere iki kattan meydana gelecek. Tesisin içinde bir adet 2 metre derinliğinde 25x50 ölçülerinde olimpik havuz, 1.60 metre derinliğinde 16x25 ölçülerinde ısınma havuzu ve 4.50x11.00 ebadında bir de çocuk havuzu bulunacak. Tesisin olimpik yüzme havuzu bölümüne 750 seyirci kapasiteli tribün yapılacak.

İÇİNDE YOK YOK 

Tesiste bir sporcu için gerekli tüm imkanlar ise titizlikle düşünüldü. Soyunma odaları, sauna, masaj, fitness center, teknik merkezler ve ısınma salon gibi bölümlerin yer aldığı Olimpik Yüzme Havuzu’nun birinci katında kat danışma, bilet satış, büfe, ofis, seyirci fuayesi, kafeterya ve mutfak yer alacak. Tesisin havuz ve tribün çatısı çelik çatı olup üzeri kenetli sistem trapezoidal kaplama şeklinde yapılacak. Dış cephe kaplaması alüminyum kompoze panel olarak düzenlenecek. Olimpik Yüzme Havuzu inşaatının bitimiyle Gebzeli yüzücüler, tam donanımlı ve modern bir spor tesisine kavuşmuş olacak.