Yeni Zelanda'ya bağlı Christchurch'te yaşayan taksidermist (hayvan doldurma uzmanı) Claire Third, yolda bulduğu kedi ölüsünü aldı. Ölü kediyi üç ay buzdolabının dondurucusunda tutan Third, daha sonra bunu bir "sanat eserine" dönüştürmeye karar verdi.

Ölü kediyi dolduran ve gerekli taksidermi tekniklerini kullanarak bir çantaya dönüştüren Third, ardından TradeMe adlı müzayede sitesinde yapılan açık artırma düzenledi. 

Müzayede notunda "Bu çok şık çantayla gittiğiniz her yerde dikkat çekeceksiniz" yazdı.1 Yeni Zelanda Doları (yaklaşık 2.3 TL) ile başlayan açık artırma kıran kırana geçti ve "sarman çanta" bugün sona eren müzayedede 545 Yeni Zelanda Doları'na (Bin 186 TL) alıcı buldu.

Hayvan hakları savunucularının büyük tepkisini çeken söz konusu çantalar, ölmüş kedilerin kafası ve bedenleri doldurularak üretildi.

Kedi tasarımlı çantaların satışa sunulmasının hayvanlara eziyet etmek anlamına gelmediğini belirten şirketin sözcüsü Logan Mudge, “Bu basit, sıradan bir çanta. Sadece hayvan derisini kullandık” ifadelerini kullandı.

Söz konusu çantaların satışının acilen durdurulması gerektiğini savunan Hayvanları Kurtarın Örgütü (Save Animals Organization), “Bu yapılan vahşettir. Madem bunun sıradan bir durum olduğunu düşünüyorsunuz, aynı şekilde ölmüş insan kafasını kullanarak da bir çanta üretin. Bakın o zaman nasıl bir tepkiyle karşılaşıyorsunuz” açıklamasını yaptı.