Yasal mevzuatlardaki boşluklardan yararlanılarak baz yağlardan ve atık yağlardan elde edilen ve akaryakıt olarak kullanılabilen 10 numara yağın tüketiminde meydana gelen artış gerek sektörü gerek ekonomiyi ve çevreyi olumsuz yönde etkiliyor. Satışı yasak olan on numara yağın halen Uzuntarla’da el altından satıldığı öne sürülüyor.  
10 numara yağ, motorin piyasasına tüm ülke çapında birçok farklı marka altında ve çoğunlukla teneke ambalaj içinde (veya dökme olarak) yaygın bir biçimde motorine ikame olarak kullanılmak üzere satılan maddelerin geneline verilen isim. Akışkanlığı yüksek olan ve piyasada yer edinen 10 numara yağ günümüzde motorine alternatif olarak sunuluyor ve kullanılıyor. On numara yağ kullanan birçok otobüs ve kamyonun motor kısmında yangın çıkmasının ardından seri operasyonlar düzenlenmiş çok kişi gözaltına alınarak yargılanmıştı. Satışı yasaklanan on numara yağı halen el altından satanların olması tehlikeye davetiye çıkartıyor. İlimizde de kamyoncuların yoğun bulunduğu Uzuntarla mevkiinde halen el altından satışların devam ettiği belirtilirken çevredeki akaryakıt istasyonları durumdan şikayetçi oldu.

KANAYAN BİR YARA
Türkiye’de özellikle 2007 yılının ortalarından itibaren gündeme gelen, büyük bir miktarı düşük viskoziteli baz yağ olan ve içine çeşitli maddeler konarak motorin yerine kullanılan hileli ürünlerin tüketimi kısa sürede yaygınlaşmış durumda. 2007-2008 yıllarında yaşanan benzer sorun vergi düzenlemesi ile önemli ölçüde azaltılmışken günümüzde sektörün kanayan yarası olan bu sorunun çözümünde tek bir kurum tarafından yapılan düzenleme değil, farklı kurum ve kuruluşların planlı ve ortak çalışmaların sonucu ortaya çıkacak kapsamlı bir çalışmanın daha büyük katkısı olacağı düşünülüyor. Bu çalışma 10 numara yağ sorununun nedenlerini, akaryakıt sektörünün yanı sıra çevreye ve ekonomiye olan olumsuz etkilerini ele almakta ve olası çözüm önerilerini sunmaktadır. 

10 Numara Yağ Nedir? 
 
Akaryakıttaki yüksek vergilerin neden olduğu fiyat farkı nedeniyle, tüketiciler motorin yerine ‘madeni yağ’ kullanmakta. “10 numara” adı verilen ve özellikle kış aylarında araçların hidrolik sisteminde kullanılan madeni yağı motorin yerine kullananların artan talebi, 10 numara yağ satışlarında önemli bir artışa neden oluyor. 

KILIFINA UYDURUYORLAR
Tek bir standarda sahip olmayan 10 numara yağın satıldığı tenekelerin içinde çeşitli karışımlar bulunuyor. 10 numara bir karışımın adı olmaktan ziyade, daha çok akaryakıt yerine kullanılan madeni yağ olarak biliniyor. Bir grubunu, yüksek akışkanlık değeri olan düşük viskoziteli yağlar ile hakiki baz yağı ile inceltilmiş baz yağı olan solventlerin karışımının oluşturduğu 10 numara yağın bir başka grubunu atık bitkisel ve madeni yağlar ile çeşitli maddelerin karışımı oluşturuyor. Bunların dışında tenekelerde kaçak motorin ve diğer karışımlar ile tenekelerin içinde sadece kaçak mazot bulunan türleri kullanılıyor. Bu da kaçak mazotun istasyonlarda satılması mümkün değilken, bu yolla satılabilmesini sağlıyor. 

SORUN ÇÖZÜMÜNDE ZORLANMA
Kamyon, otobüs garajları, oto sanayi siteleri, yol boylarındaki dükkan ve açık alanlarda satılan 10 numara yağın kesme yağı, inceltme yağı vb. isimler ile fatura edilebilmesi ve marka/üretici bilgilerinin mevcut olması sorunun çözümünü zorlaştırıyor. Türkiye’nin her bölgesine yayılmış olan bu faaliyetler özellikle kamyon ve otobüslerin yoğun olarak bulunduğu sanayi siteleri, kamyon/tır garajları ve aşağıda belirtilen yol boylarında yoğunlaşıyor: 

-İzmit, Orhangazi, Hendek, Karacabey, Susurluk, Balıkesir, Pamukova