Osmangazi Köprüsü’nden bayram süresince günlük ortalama 95 bin araç geçerken, devlet tarafından köprü için verilen araç garantisi de tartışma konusu oldu. Devletin verdiği araç garantisinin 135 bin olduğu ve köprü bedavayken dahi geçen araç sayısının bunun altında kaldığı ve devletin zarara uğradığına ilişkin tartışma yaşanırken, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkilileri, köprü için verilen garantinin günlük olarak hesaplandığında ortalama 40 bin araca denk geldiğini belirtti. Yani bir anlamda bayramda geçiş günlük garanti rakamının iki katını aştı. Ancak geçiş garantisi günlük olarak değil yıllık olarak hesaplanacak. Yani 1 yılda araç geçiş sayısı 14.6 milyonun altında kalırsa Hazine aradaki farkı Nurol – Özaltın – Makyol – Astaldi Yüksel - Göçay Grubu’nun sahibi olduğu Otoyol AŞ’ye ödeyecek.

 
EĞER ALTINDA KALIRSA?
Yetkililer, 4 ayrı etaptan oluşan İstanbul-İzmir Otoyolu Projesi’nde, diğer kesimlerdeki garantilerin de 17 bin ile 35 bin araç arasında değiştiğine dikkat çekerek, “Köprü için verilen garanti günlük ortalama 40 bin araca denk geliyor” açıklaması yaptı. Ancak yap-işlet-devret (YİD) modeliyle yapılan Osmangazi Köprüsü’nde araç garantisi yıllık olarak hesaplanacak. Devlet günlük 40 bin araç taahhüt etmesine karşın, 365 günün sonunda, yıl boyunca geçen araç trafiğine bakılacak. Devletin yıllık araç garantisi 14 milyon 600 bin. Bir yılda geçen araç sayısı 14 milyonda kalırsa, devlet 600 bin aracın geçiş ücreti olan 16.6 milyon doları firmaya ödeyecek ya da mahsuplaşacak. Garantinin üzerinde geçen aracın geçiş ücreti de işletmenin kasasında kalacak. Mahsuplaşma işlemi yıl sonunda yapılacak.
 
İDO'NUN KAYBI 9 MİLYON
Osmangazi Köprüsü’nün bayramda ücretsiz geçişle açılması İstanbul Deniz Otobüsleri’nde (İDO) müşteri sıkıntısı yaşattı. Bayram döneminde günlük 20 bin aracın kullandığı Eskihisar-Topçular hattında, araç sayısı neredeyse sıfırlandı. İDO’nun 8 günlük kaybı, 9 milyon lirayı buldu. İDO yetkilileri, köprüyle rekabete girmek için fiyatların düşürülüp düşürülmeyeceğine yönelik soru üzerine ise “Düşürdük sayılır zaten. Herkese yemek vermeye başladık. Bu da fiyatı düşürmek anlamına geliyor. Açık büfeye geçtik. Eşit rekabet şartları oluştuğunda yani köprüden ücret alındığında durum netleşir” diye konuştu. Osmangazi Köprüsü, 2011 yılında özelleştirilen ve aynı güzergahta feribot hizmeti veren İDO için kaygıya yol açtı. Osmangazi Köprüsü’nün geçiş ücretleri 121 liradan 89 liraya indirilirken, 9 gün boyunca da köprüden ücretsiz geçiş sağlandı.