53 milyon seçmenin mahallî idarecileri belirleyeceği yerel seçimler öncesi, sandıkta hile yapılacağına yönelik iddialar tartışılıyor.

Yüksek Seçim Kurulu, gerekli tedbirlerin alındığını açıkladı. Yargıtay Ceza Genel Kurulu ise geçtiğimiz günlerde, hile yapma niyetinde olanlar için gözdağı niteliğinde bir karara imza attı. 12 Eylül 2010 anayasa referandumunda, Sinop'un Boyabat ilçesinin Tırnalı köyünde 32 kişinin yerine oy kullanan sandık başkanı ve üyelerine 10 yıl hapis cezası verildi.

MEMURİYETTEN DE ATILDI

Köyde kurulan sandıkta görevli sandık başkanı ve üyelerinin, oy kullanmayan 32 kişinin yerine oy kullandıkları tespit edildi. Seçmen listesini de kendileri imzalayan başkan ve üyelerin bir başka sandık kurulu üyesi yerine de sahte imza attıkları belirlendi. Olayın tespit edilmesi üzerine söz konusu şahıslar hakkında dava açıldı. Yapılan yargılama sonucunda şahıslar 10'ar yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sanıklar tarafından temyiz edilen karar, Yargıtay'ın en üst kurulu olan Ceza Genel Kurulu tarafından da 4 Mart 2014 tarihinde 2014/298 esas-2014/106 sayılı kararı ile onaylanarak kesinleşti. Böylece seçimde hile yapan ilgili kamu görevlileri hem 10 yıl hapis aldı hem de memuriyetten atıldı.