OHAL nedeniyle tüm eylemlerin yasak olduğu İzmit’te polis ise
olağanüstü önlemler aldı.OHAL sürecinde birçok üyesi açığa alınan, ihraç edilen KESK, 15 Ekim cumartesi günü Ankara’da miting yapacak. Mitingde “OHAL’in kaldırılması, KHK’lerin geri çekilmesi, kamu emekçilerinin görevlerine iade edilmesi, iş güvencesini kaldırmayı hedefleyen düzenlemelerin geri çekilmesi” istenecek.
KESK temsilcileri, İstanbul, İzmir, Van­ Diyarbakır olmak üzere üç koldan başkente gidecek. KESK üyeleri yolculukları süresince çeşitli illerde basın açıklamaları yapacak. İstanbul’dan yola çıkacak KESK temsilcileri, İzmit’e geldi.
İzmit’te yapacak olan açıklamanın ardından grup önce Yalova'ya ardından da Ankara’ya gidecek. OHAL nedeniyle tüm eylemlerin yasak olduğu İzmit’te polis ise olağanüstü önlemler aldı. Eğitim­Sen’in bulunduğu sokakta önlem alan polis ekipleri herhangi bir eylem olamaması için Sabri Yalım Parkı’nda
ablukaya aldı.
KESK üyeleri ise sendika binasında bekliyor. Eğtiim­Sen Kocaeli şube Başkanı Suca Omurca yaptığı kısa açıklamada yaşananların sorumlunsunun İzmit Kaymakam olduğu söyledi. Omurca, İçişleri Bakanlığı ve Valiliğin herhangi bir kararı olmamasına rağmen OHAL bahane edilerek engellendiklerini söyledi. 1 Eylül Barış Günü’nde de sokağa çıkmalarının engellendiğini beliren Omurca “Bu süreci de, engeli de mücadelemizle aşacağız” dedi.