2 milyon 640 bin TL’ye malolacak Dilovası Polisan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin protokol imza töreni dün Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Okulla ilgili en önemli ayrıntı ise, inşaatına 2017 yılında başlanacak ve 2020 yılında eğitime açılacak olması. Gecikmenin ise, inşaatın yapılacağı bölgedeki kamulaştırmaların ancak tamamlanabilecek olması.


ŞEFFAF GÖRÜNTÜDE

Dilovası’nda yapılacak meslek lisesi 3 bin metrekarelik alan üzerine 3 katlı olarak inşa edilecek. binanın son derece ilginç olan mimarisi, adeta şeffaf bir bina görüntüsü veriyor. Aydınlık, farklı bir görüntüdeki okul 24 derslikli olacak. Okulda ayrıca kimya atölyesi, çok amaçlı salon, kütüphane, kantin, laboratuar, konferans salonu da yer alacak. Dilovası Polisan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 3 kattan oluşacak. 600 metrekareye yapılacak olan 3 katın yanı sıra binada bodrum, zemin kat ve çatı katı da bulunacak.


Valilik toplantı salonunda imzalanan protokol törenine Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Vali Yardımcısı Derviş Ahmet Set, Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, Dilovası Kaymakamı Hulusi Şahin, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Dilovası İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Balay, Polisan Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Bitlis, Polisan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emin Bitlis, Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bitlis, Polisan Holding İnşaat Sorumlusu Cahit Uslu, Kavlak İnşaat’ın sahibi Tekin Kavlak katıldı. 


POLİSAN’IN İKİNCİ OKULU

Dilovası’nda yaklaşık 40 yıldır faaliyet gösteren Polisan Kimya A.Ş.’nin bu yatırımı bölgeye kazandıracağı ikinrci okul olacak. Daha önce 22 derslikli bir ortaokul ve 5 bin metrekarelik kapalı spor salonu yaptıran Polisan Kimya A.Ş.’nin bu okulu 2017Dde inşaatına başlanıp 2020’de tamamlanacak.

 

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, protokol töreni öncesi bir açıklama yaparak “Yeni dönemde mesleki eğitimi şüphesiz önceliyoruz. Bunun üzerinde ısrar ve kararlılıkla duruyoruz. Buna dönük çalışmalarımızı ihtiyaç duyan ve alanında üretim yapan firmalarımızla yoğunlaştırmak istiyoruz. Kimya sanayinin ülkemiz ve dünya çapınca ticaret yapan Polisan ile bugün imzalayacağımız son yatırım ile kendilerine teşekkür ediyoruz. Büyüme stratejileri perspektifinde kendisinin ihtiyaç duyduğu insan eğitimine de kendisi de katkı sunuyor. Sadece bina içinde eğitim olmayacak. Gerek Polisan şirketinin üretim gerekse diğer kimya firmalara öğrenirken, yerinde görme ve meslek edinme noktasında teorikle pratiği bir anda değerlendiren açılım sunacak” dedi.


HAYIRSEVERLERİMİZ YARIŞIYOR

Yapılacak okulla ilgili teknik değerlendirmelerde bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, “Haftada bir protokol imzalamamız, ilimizde olan hayırseverlerin yarış içinde olması bizi çok mutlu ediyor. İş adamlarıyla görüştüğümüzde en çok kimya alanında istihdamda sıkıntı çektiklerini söylüyorlardı” diye konuştu. Ardından söz alan Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır. Bunu Necmettin Bey örnek bir şekilde ispatlamıştır. İlçemize bu okulu kazandıracak olan Polisan Kimya’ya sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

 

Dilovası Kaymakamı Hulusi Şahin’in ‘Harıylı olsun’ temennisinin ardından söz alan Polisan Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Bitlis, “Önüne gelen üniversite açıyor. Meslek liselerine azami olarak ihtiyaç var. Donanımlı işçiye ihtiyaç var. Almanya 2. Dünya Savaşı’nda yerle bir oldu. Fakat şuan Almanya, oradaki yetişen elemanların sayesinde dünyanın 2. veya 3. Devleti haline gelebildi. Benim oğlu okusun vali olsun, bakan olsun diyor bütün anne babalar. Ama ben benim oğlum okusun ustabaşı olsun diyeni duymadım” dedi.