Endişe, korku ve birçok sıkıntı duyguları içeren, nöbetler halinde seyreden psikolojik rahatsızlığa panik atak adı verilir.
Psikolojik sorunlardan dolayı ya da bazı hastalıklarla birlikte görülmektedir. Hasta ani gelen bir nöbetle büyük bir korkuya kapılır. Öleceğini, kalbinde sorun olduğunu ya da kalp krizi geçireceğini zanneder.


Panik atak 10 Dakika içinde en şiddetli halde seyreder. Hasta büyük panikle doktora başvurur. Öleceğini, bayılacağını veya çok kötü şeyler yaşayacağını hisseder.


Ancak yarım Saat kadar sonra atak geçmeye başlar. Buna rağmen hasta kendini çok yorgun ve halsiz hisseder. Hiç bir şey yapmak istemez. Tahammülü tükenmiştir ve yalnız kalmak istemez. Biri yanında olduğu sürece kendini güvende hisseder.


Panik atağın şu belirtilerinden en az 4 tanesi kişide görülüyorsa panik ataklı olma ihtimali oldukça kuvvetlidir: Bunlar;
Panik Atak


Çarpıntı, kalbin yerinden fırlayacakmış gibi atması, ateş basması, üşüme, titreme, nefes almada güçlük çekme, boğulma korkusu, baş dönmesi nedeniyle bayılacağını düşünme, bulantı, karın Ağrısı çekme, nefesin kesilecek gibi hissedilmesi, alınan havanın yetmediği düşünülerek derin nefes alma, göğüs sıkışması ve göğüs ağrısı, kendini hissetmeme, kendini tanıyamama, algılama güçlüğü, çevrenin gerçek olmadığını hissetme, ölüm korkusu, çıldıracağını zannetme ve başkasına zarar verme korkusu,..


Panik atak tedavisinde öncelikle muayene ve testler yapılır ve herhangi bir kalp-damar ya da solunum problemi olup olmadığı araştırılır.


Fakat bu hastalıklardan birinin olması panik atak olmadığı anlamına gelmez. Panik atak bu hastalıklarla birlikte de görülebilir.


Tedavinin amacı panik atağı yok etmek, hastadaki endişe korku hislerini kontrol altına almak, onu tekrar sosyal hale getirmek ve bu hastalıktan kaynaklanan psikolojik sorunları önlemektir. Bu sebeple ilaç tedavisinin yanı sıra hastaya psikoterapi de uygulanmalıdır.


Tedavi için antidepresan ilaçlar kullanılır. Bununla beraber yatıştırıcı, gevşetici ve sakinleştirici ilaçlar da kullanılabilir.
İlaç ilk kullanılmaya başlandığı anda sorunlar yaşansa da, bu sorunlar zamanla azalacaktır. Hastalık geçmiş olsa da tekrarlamaması için bir süre ilaca devam edilmelidir.


İlacın dozu ve kullanım zamanı doktorun önerdiği şekilde alınmalıdır. Ayrıca panik atak esnasında alınan ilaç işe yaramaz.

gebze psikolog doktorları, darıca psikolog doktorları, çayırova psikolog doktorları, kocaeli psikolog doktorları, Gebze Psikiyatri Doktorları, Gebze Psikiyatri hastanesi, kocaeli Psikiyatri Doktorları, Gebze Psikiyatri merkezi,