Gebze Kimyacılar Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Refik Baydur vefat etti.

  
GEBKİM Yönetim Kurulu Başkanı Refik Baydur (87) gece saatlerinde hayatını kaybetti. Uzun süreden beri hasta olan Refik Baydur’un vefat haberi başta Baydur ailesi olmak üzere sevenlerini yasa boğdu. Merhum Refil Baydur’un cenazesi Salı günü Zincirlikuyu Mezarlığı’nda defnedileceği öğrenildi.
 
Refik Baydur kimdir?
1929 yılında Tercan’da doğan, İlkokulu Tercan ve Kırşehir’de ortaokulu Kars’ta liseyi de Erzurum’da Erzurum Lisesinde bitiren Refik Baydur İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde okudu. 1953-57 yılları arasında Akbank ve Pamukbank’ta çalıştı. 1957 yılından itibaren özel sektöre geçti. Muhtelif şirketlerde müdür, genel müdür ve murahhas azalık yaptı.
Timsan Şirketler Grubu’nun kurucu ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanıdır. 1963’ten bu yana KİPLAS İşverenleri Sendikası Yönetim Kurulu Üyeliği, İcra Komitesi Başkanlığı ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinde bulunmuş olan Refik Baydur halen bu görevini Yönetim Kurulu Başkanı olarak devam ettirmektedir. 1964’ten itibaren Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nda (TİSK) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevi yapan Baydur, 1989’dan itibaren sürdürdüğü Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinden 26 Aralık 2004 tarihinde yapılan başkanlık seçiminde kendi isteği ile aday olmamıştır. İş Hukuku ve Sendikacılık konularında muhtelif makale ve yazıları ile “Ayran Aşı”, “Bizim Çete” “İş Güvencesi Tartışmaları” “Zirvede 15 Yıl” ve “Bir Yürek Bin Sevgi” isimli beş kitabı neşredilmiştir. Eşi Zühal Baydur, hukukçu olup, Türkiye’nin ilk bayan sendika yöneticisidir. Uzun yıllar KİPLAS’ın Genel Sekreterliği’ni ve Baş Hukuk Danışmanlığı’nı yapmıştır. Refik Baydur, bir çocuk babası olup, bir de torun sahibidir.