Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizinin ardından,  Türkiye’ye ekonomik ambargo uygulayan Rusya, hırsını pişmaniyeden çıkartıyor. İlimizden Rusya’ya gönderilen 20 bin Dolar değerindeki pişmaniyeyi taşıyan TIR, Rusya’ya sokulmadı, Ukrayna’dan geri dönüyor.
RUS PAZARINA GİRMİŞLERDİ
Gölcük İhsaniye Çiftlik Mahallesi Kazım Karabekir Caddesi üzerinde bulunan Mustafa Şahin ile Mehmet Ünaydın’ın sahibi olduğu Buşah Pişmaniye firması, geçen yıl Kocaeli Ticaret Odası aracılığıyla Rusya’ya açıldı. Moskova yakınlarında depo kuran Gölcük firması, Rusya şekerleme pazarında da önemli yer edindi. Yüklü miktarlarda siparişler alan Buşah Pişmaniye, tam kriz arefesinde 20 bin Dolar değerinde yeni bir parti pişmaniyeyi TIR’la Rusya’ya göndermişti. Ama uçak krizi patladı, Rus sınırı Türk mallarına kapandı. Ukrayna’dan geri çevrilen bir TIR dolusu pişmaniye iç pazara verilecek. 
DEPO DA KAPATILDI
Buşah Pişmaniye firması ortaklarından Mustafa Şahin, Moskova yakınlarındaki depoyu da kapatıp, Rusya pazarından tamamen çekilmek zorunda kaldıklarını belirterek şunları söyledi: “Kocaeli Ticaret Odası’nın 2014 yılı kasım ayında gerçekleştirdiği Rusya ile ticareti geliştirme programına katıldık. Ürünümüzü Ruslar çok beğendi. Moskova’da depo açtık. Ayda 60-70 bin Dolarlık mal gönderiyorduk ve satılıyordu. Şimdi depomuzu kapattılar, yeni parti ürünü ülkeye sokmadılar. Moskova depomuzdaki yaklaşık 20 bin Dolarlık ürünümüzü de geri getireceğiz.”