Rusya Federasyonu Penza Bölgesi Valisi V.K. Boçkarev ve beraberindeki heyet Kocaeli Ticaret Odası(KOTO)’ya geldi


Rusya Federasyonu Penza Bölgesi’nden gelen Vali V.K Boçkarev, Penza Bölgesi Hükümet Başkanı birinci yardımcısı ve Penza bölgesi Yatırımlar ve Dış Ekonomik İşler Bakanı V.F. Volkov, Hükümet Başkan Yardımcısı V.N Bespalov, Tarım Bakanı A.V Burlakov, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı V.N. Podobed, Yatırım ve Kalkınma Ajansı Başkanı A.M. Bessonova ve beraberindeki heyet KOTO’ya çıkarma yaparak KOTO Meclis Başkanı Bülent Karagöz ve KOTO yönetim kurulu üyeleri tarafından KOTO Yönetim Kurulu Salonu’nda ağırlandı. KOTO ve Rus heyeti burada ‘Penza’da yatırım fırsatları teşviki’ konulu toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya kentimizden bazı iş adamları da katılım gösterdi.
 
PENZA’YA TÜRK LOKUMU
İzmit Pişmaniyeciler Yönetim Kurul üyesi Mustafa Hekimoğlu, Petersburg ve Moskova’da depo açtıklarını faaliyetlerinin devam ettiğini ve lokum üzerine de çalışma düşündüklerini, Penza bölgesinde bu tür bir çalışma yapmak istediklerini Vali Boçkarov’a iletti. Boçkarov’da, kentsel irtibat adresinin verildiği takdirde, bu konuda destek olunursa işin yapılabileceğini belirtti.
 
260 MİLYON DOLARLIK İHRACAT
KOTO Meclis Başkanı Bülent Karagöz, Kocaeli hakkında kısaca bahsederek, “Kocaeli, Türkiye ticaretinin %17’sini oluşturuyor. Ve Rusya ile olan duruma bakılınca toplamda 260 milyon dolarlık ihracat Kocaeli’den yapılıyor. Ama bunun karşılığında 1 milyar dolarlık ithalat yapıyoruz. Bu görünüm Türkiye–Rusya ilişkilerine yansımış durumda 6 milyarlık ihracat yapılırken, 25 milyar dolarlık ithalat yapılıyor. Türkiye ve Kocaeli aleyhine durum var. Biz de satmak istiyoruz” dedi.
 
BURASI DA TURİZM BÖLGESİ
Karagöz, “Görünen şöyle biz daha çok domates, biber, patlıcan, otomotiv yedek parçası yapıyoruz ama onlardan aldığımız 25 milyarın 11 milyarı petrol ve türevleri, gaz ve yağ. Biraz da ufak tefek makine ekipmanları var. Bunu şöyle dengelemek de istiyoruz. Turistlerin çoğu Akdeniz, Ege’ye gidiyor. İstanbul her zaman dünya başkenti. Kocaeli’de yakın. Burası da turizm bölgesi. Buraya insanlar gelirse biz ağırlamaktan ve tanıtmaktan zevk alırız” dedi.