IŞİD ve AKP ortaklığında Kobane’de 267, Suruç’ta 32 insanın katledildiğini öne süren Üren, “Bu katliamlar ardından 100’lerce yaralı bıraktı. Bu katliamları protesto etmek için demokratik haklarını kullanan insanlar darp edilerek gözaltına alındı” dedi.  

KAOS PLANINI DEVREYE SOKTULAR

HDP’nin 80 milletvekili ile Meclis’e girmesinden sonra tek başına Hükümet kurma şansını kaybeden AKP’nin Devlet ve IŞİD güçlerinin eş zamanlı ve organize olarak halkın üzerine salarak kaos planını devreye soktuğuna işaret eden Üren, “Devletin kamu düzeni diye partimize ve devrimci güçlere düzenlediği bu operasyonların amacı Kobani ve Suruç katliamlarını, iyice meydana çıkarak dünya gündeminde meşrulaşan AKP – IŞİD işbirliğini, kendi partisinin ve insanlarının düzenini korumaktır” diye konuştu. Üren şöyle devam etti:

BARIŞ SESİ DAHA DA YÜKSELTİLMELİ

“Çözüm süreci ve barış amacının olmadığını açıkça ilan eden AKP, savaş uçaklarına ve bombalarla eş zamanlı olarak bu sabah (25 Temmuz Cumartesi) ülke genelinde Eğitim-Sen, Pir Sultan Abdal Derneği gibi demokratik kurum ve sendikalara baskınlar düzenlemiş, 320 kişiyi gözaltına almıştır. Ve yarın (26 Temmuz Pazar) İstanbul’da Daiş çetesine ve terörüne karşın yapılması planlanan Büyük Barış Yürüyüşü’nü yasakladığını duyurmuştur. IŞİD bahanesiyle yapılan saldırılarda Kürt halkının kazanımlarına saldırılmıştır. Hükümet seçim sürecine bu atmosferde girmek istemektedir. Bugün barış sesini herkes daha fazla yükseltmelidir. Savaş hepimizin zararınadır. Bizler tüm katliamlara karşı sesimizi daha fazla yükselteceğiz.”