Çayırova’nın AKP’li belediye başkan adayı Şevki Demirci, resmi belgelere göre üniversite eğitimini 1999′da, liseyi ise 2007′de bitirmiş. Demirci’nin 1999′da mezun olduğu Uluslararası Amerikan Üniversitesi, sahte diploma verdiği gerekçesiyle 1998 yılında kapatılmış.
 
AKP’NİN SAHTE DİPLOMALI ADAYI
 
Çayırova gazetesinin haberine göre, AKP Çayırova İlçe Başkanı Şevki Demirci il Genel Meclisi üyesi olarak görev yaparken İl Özel İdare Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinde 2004 yılında yayınlanan faaliyet raporunda, ilkokul mezunu olarak yer aldı. İl Genel Meclisi’nin 2007-2009 tarihleri arasında yayınladığı faaliyet raporunda ise bu kez lise mezunu olarak gösterildi.
 
TEKZİP VEYA DÜZELTME YOK
 
2004 yılında yapılan yerel seçimlerde İl Genel Meclisi üyesi seçilen Şevki Demirci, bu tarihte yayınlanan faaliyet raporunda ilkokul mezunu olarak yer aldı. Şevki Demirci 2007-2009 tarihinde yayınladığı faaliyet raporunda lise mezunu olarak gösterilirken, bu değişimde yerel bir gazetede “Demirci ilkokul mezunu mu” diye yer alan bir haber etkili oldu ve ardından İl Özel İdaresi’nin resmi sitesinde ilkokul bölümü silinerek eğitim durumu liseye çevrildi. Bu haber kısa sürede aynı gazetenin internet sitesinden kaldırıldı ancak haber başlığı kaldı. Gazetede aynı tarihler içerisinde haberle ilgili tekzip metni veya herhangi bir yalanlama haberi yer almadı.
 
Bu iddialar tartışılırken, Demirci’nin Üniversite mezunu olduğuna dair bir belge ortalığı karıştırdı. Şevki Demirci, 17 Eylül 1999 tarihinde İngiltere’nin başkenti Londra’da bir diploma aldı. Bu diplomanın üzerinde Uluslararası Amerikan Üniversitesi yazıyordu ve Demirci tüm sınavları başarı ile tamamlayarak İşletme Fakültesi’nden mezun olmuştu.
Böylece 2004 yılında ilkokuldan, 2007 yılında da liseden mezun olan Şevki Demirci’nin, 17 Eylül 1999 tarihinde Uluslararası Amerikan Üniversitesi’nden mezun olduğu anlaşılıyor. Bir başka dikkat çekici ayrıntı ise, Şevki Demirci’nin diploma aldığı bu üniversitenin 1998 yılında, yani Demirci’nin mezun sayıldığı yıldan bir yıl önce sahte diploma verdiği gerekçesiyle kapatılmış olması.
 
ERDOĞAN NE DEMİŞTİ
 
Erdoğan 26 Mart 2014′te Kastamonu’nda yaptığı mitingde şunları söylemişti:
“Belediye Başkan adayımız yıllarca belediyede ikinci adam olarak çalışmış, fen işlerini yönetmiş, belediye başkanımızın ciddi, bir rahatsızlığı var. Bu süreçte yönetimi o götürdü. Orada MHP’nin adayı ortaokul mezunu bir kişi. Belediyecilik deneyimi hiç yok. Bizim adayımız hem üniversite mezunu hem de yıllarca belediyeciliğin için de yaşamış biri. İnanıyorum Kastamonu halkı bunu değerlendirecektir. Biz merkezi yönetim olarak Kastamonu’ya çok hizmet verdik. Bütün bunları bütünleştirmek istiyoruz”
 
Kaynak: Çayırova Gazetesi