Süleyman Özışık, Türkiye’nin en çok okunan haber sitelerinden, yanılmıyorsak ilk 10 içinde yer alan internethaber.com’un sahibi.

Dolayısıyla okuyanı çok, takip edeni fazla.

Iğdır doğumlu olan Özışık, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni de, AK Parti çevrelerini de yakından biliyor.

Özışık’ın birkaç gün önce yazdığı “AK Parti’nin yapması gereken…” başlıklı yazı, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin bölgeye dönük stratejilerini masaya yatırıyor.

AK Parti’ye çeşitli tavsiyelerde bulunuyor.

Mesela;

“Diyarbakır’da Abdurrahman Kurt gibi bugüne kadar canını ortaya koyarak mücadele eden bir adamı geri plana atmayacaklar…

Savcı Sayan gibi neredeyse bütün kesimleri ikna eden Savcı Sayan’ı İzmir’de 7’inci sıradan aday göstermeyecekler. Onun yerine ülkücü kökenli bir adayı Kürtlerin karşısına “Alın bunu seçin” diye koymayacaklar.

Türkiye sevdası için öz be öz kardeşi Sırrı Sakık’a düşman olan ve bugün PKK’nın ölüm listesinde ilk sıralarda yer alan Namık Sakık gibi bir adamı liste dışı bırakmayacaklar.

İstanbul gibi Kürtler’in yoğunluklu yaşadığı devasa bir şehirde 88 milletvekilinden 1 tanesi Kürt olmayacak. Bu hata yüzünden İstanbul üçüncü bölgede HDP’ye rekor oy çıktığının farkına varacaklar….”

Süleyman Özışık yazının tam da bu kısmında Kocaeli’ye değiniyor.

Diyor ki:

“Kocaeli’de, tüm illeri temsil eden 23 ayrı derneğin sınırsız destek verdiği, halkın büyük kesimlerinin sevgisini kazanan Cemil Yaman gibi mücahit ismi görmezden gelmeyecekler.

Kısaca Azeri, Alevi, Laz, Türk, Kürt, Çerkez, Abhaz demeden herkesi temsil edecek isimleri yerin yedi kat dibinde de olsa bulacaklar ve aday gösterecekler…”

Dediğimiz gibi Süleyman Özışık, Iğdır doğumlu.

Yani bölge insanı.

AK Parti yönetimine de bölgenin psikolojik ve sosyolojik özelliklerine de hakim.

Böyle bir ismin, açık açık Dilovası eski Belediye Başkanı Cemil Yaman’a destek vermesi son derece anlamlı.

Bakalım, Özışık’ın desteği gerçekleşecek mi?

Daha da önemlisi AK Parti, Kürt kimlikli bir aday gösterecek mi?