Zaman içinde bu tarihi gün yüzüne çıkartmak için yapılan bazı çalışmalar, ne hikmetse hep yarım kalmış, yarı yolda bırakılmış. Belki de, tarihsel anlamda bize büyük hazine olacçak pek çok gerçek, kaderine terk edilmiş, üzeri kapatılmış veya kapatılmaya çalışılmış. Tıpkı, Çukurbağ’da yapılan kazı çalışması gibi.

KAZI NEDEN DURDURULDU?
İzmit Çukurbağ Mahallesinde 1999 depreminden sonra 14 nolu parselde yapılan bina hafriyatı sırasında ortaya çıkan Roma dönemine (3. Yüzyıl) ait zafer anısına yapılmış yapı kompleksi için 2001 yılında Müze Müdürlüğü'nce kurtarma kazı çalışmaları başlatılmıştı. 
Yaklaşık 1 yıl süren kurtarma kazı çalışması sonrası Kültür Bakanlığı tarafından yan tarafta bulunun 15 nolu parsel de kamulaştırıldı, arkeolojik kazı 2009 yılında tekrar başlayıp 2010 yılında sonlandırıldı. O gün bu gündür bu alanda bir çivi dahi çakılmazken, kazının neden durdurulduğuna dair ise hiçbir açıklama yapılamıyor.
Önceki süreçte artık bugün olmayan İl Özel İdaresi ve Büyükşehir’in maddi desteğiyle yürütülen kazı, tahsisata takıldı. Kamulaştırma bedeli bulunamadığı için, bu kazının sonunun getirilemediği belirtiliyor. Dolayısıyla, yeni bir maddi kaynak, sponsor bulunduğu takdirde kazı belki yeniden başlayabilir. 
Çukurbağ’daki bu önemli hazine de, Açıkhava müzesi olarak belki İzmit’in zengin tarihine kazandırılabilir.

HERAKLES HEYKELİ ÇIKMIŞTI
Çukurbağ’dakie 14 nolu parseldeki kazı sırasında bugün Müze Müdürlüğü’nde teşhir edilen Herakles heykelinin ayak ve kol parçaları bulunmuştu.
Herakles’in gövdesi ise Üçtepeler çöplüğünde bulunmuştu. Herakles’in 3 tonluk gövdesinin buradan nasıl çıkartıldığı, Üçtepeler’e nasıl götürüldüğü konusu bugüne kadar gün ışığına çıkartılmadı. Ya da, kimse bu işin aslıyla gerçek biçimde ilgilenmedi. 
4 yıldır hiçbir kazı çalışmasının yapılmadığı Çukurbağ kazı alanının etrafı demir parmaklıklarla kapatıldı. Tarihin üzerinde ot bitti, yeşillikler örttü.
Kapatılan bu alan belki de artık hiç açılmayacak. Tarihin üzerindeki otlar büyüyecek, bu büyük ayıbımızı örter hale gelecek.