Dernek binasında gerçekleşen basın toplantısına TÜKSİAD Genel Başkanı Nurettin Aslantürk ve yönetim kurulu üyeleri katıldı. Toplantıda forum ile ilgili olarak bilgi veren Nurettin Aslantürk, “Yakın bir zamanda bir kongre sürecinde ciddi bir tüzük değişikliği yaptık. Bu değişikliği taçlandıracak programlar yapma hedefi koyduk. İşadamları olarak kenetlenmemiz gerektiğine inanıyorum. El ele verirsek hem ülkemizi hem bölgemizi tanıtırız. Geçen ay Kore konsolosluğunu ziyaret ettik. Ülkemizde iç yapana yabacı ülkelerin temsilcileri ve işadamların ziyaret ederek onları ülkemize ve derneğimize davet edelim istedik. Buradaki sanayicileri de o ülkelere götürelim".

 

BÖLGEMİZDE ÇOK SAYIDA YABANCI YATIRIMCI VAR

 Türkiye- Kore İş forumunun ayrıntıları ile ilgili bilgi veren TÜKSİAD Genel başkanı Aslantürk konuşmasına şöyle devam etti.

 

“Yönetim kurulu üyelerimiz ciddi bir çaba serf ediyorlar. Bölgemizde çok sayıda yabancı yatırımcı bulunmakta. Özellikle otomotiv yan sanayisi ve iletişim sektörü ile ilgili faaliyet alanlarında çalışıyorlar. Önümüzdeki hafta Salı günü Ramada Otel´de Kore-Türkiye İş Forumu gerçekleştireceğiz. Kore-Türkiye İş Formu bölgemiz ve iş dünyamız adına önemli bir adım.. Kore´de bölgemizde iş yapan firmalar katılacak. Kore´den gelen yatırımcılar olacak. Foruma 20´ye yakın bu bölgeden Kore´den de 50 yakın firma katılmasını bekliyoruz. Koreli bankacılar forumda yer alarak iş dünyamızla tanışma fırsatı bulacak. Başta Bilim ve sanayi bakanımız Fikri Işık, Türkiye-Kore iş birliği komisyonunda görevli bölge milletvekilimiz Zeki Aygün, Kocaeli valimiz olmak üzere  belediye başkanlarımız, tüm OSB başkanları, işadamları ve STK temsilcileri katılacak. Sabah 9.30 kayıt ile başlayacak forum, saat 10.15´te konuşmalarla başlayacak. Protokol sırasına göre konuşmalar olacak. Öğle arası ve öğleden sonra Kore´deki ticaret odası bilgilendirmede bulunacaklar.” dedi.

 

12 Nisan Salı günü gerçekleşecek Türkiye-Kore iş forumuna bölgemizde kurulu bulunan odaların, STK´ların ve iş dünyasının temsilcilerinin yoğun ilgi göstermesi beklenirken Kore Konsolosluğunun temsilcileri de programda hazır bulunacak.

Foruma katılmak isteyenler internet üzerinden müracaat edebilecekleri gibi TÜKSİAD genel merkezine de müraccat edebilecekler. İnternet üzerinden rezervazyon yapmak isteyenler http://www.turkiyekoreisforumu.org/ adresinden faydalanabilecekler.