Daha çok belediyeler ve kaymakamlıklar tarafından tercih edilen mobil morglar, 18 bin liradan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Firmanın genel müdürü Yılmaz: "Elektrik olmadığı yerlerde jeneratör, jeneratörün olmadığı yerlerde de tüplü şofben devreye giriyor. Bu anlamda hiçbir sıkıntı yaşanmıyor"

Sivas'ta faaliyet gösteren bir firmanın  ürettiği, şoklama ve vakumlama teknolojisiyle cenazeyi uzun süre saklayabilen,  elektriğin olmadığı yerlerde Jeneratör ve tüplü şofbenle çalışabilen paslanmaz  mobil morg üniteleri yoğun talep görüyor.

 Sanayi sitesindeki fabrikada paslanmaz Hastane ekipmanları üreten bir  firma, yaklaşık 6 yıldır tabut, otopsi masaları, tam teşekküllü mobil cenaze  yıkama araçları gibi bir çok malzeme de imal ediyor.Ürünleri hem iç pazarda hem de dış pazarda satan firmanın yaklaşık 6  yıldır ürettiği morglu cenaze yıkama aracı ise oldukça ilgi görüyor. Bir römorka  yerleştirilen lavabo, duş sistemi, dolapları ve morgdan oluşan mobil morg  ünitesi, cenaze sahiplerinin işini fazlasıyla kolaylaştırıyor.

    Bir arabanın arkasına bağlanarak istenilen yere götürülebilen mobil  morg sayesinde cenazeler her yerde yıkanabiliyor. Paslanmaz çelikten yapılan  morgda, soğutma sistemi sayesinde cenazeler uzun süre saklanabiliyor.

    Türkiye'nin dört bir tarafına gönderilen ve fiyatları 18-30 bin lira  arasında değişen mobil morglar, özellikle kaymakamlıklar ve ilçe belediyelerinden  ilgi görüyor.

    Talepleri karşılamak için şimdilik sadece iç pazara satış yapan firma,  morgları ihraç etmeyi de hedefliyor.

    Firmanın genel müdürü Volkan Yılmaz, yaptığı açıklamada,  üretimden önce detaylı bir araştırma yaptıklarını ve Türkiye'de morglu ve mobil  cenaze yıkama aracı konusundaki açığı gördüklerini söyledi.

    - Tüplü şofbenle de çalışıyor

    Bunun üzerine çalışma yaptıklarını ve 2011 yılında mobil morg üretmeye  başladıklarını aktaran Yılmaz, "Mobil morgun en büyük özelliği paslanmaz olması.  İçerisindeki şoklama ve vakumlama teknolojisiyle de cenazeyi uzun süre  saklayabiliyor. Elektriğin olmadığı yerlerde jeneratör, jeneratörün olmadığı  yerlerde de tüplü şofben devreye giriyor. Bu anlamda hiçbir sıkıntı yaşanmıyor."  diye konuştu.

    Yılmaz, mobil morgun fiyatının, ürünün modeline ve içinin doluluk  oranına göre değiştiğini belirterek, şunları kaydetti:

    "Bazıları tüplü şofben, kimisi termosifon kimisi de klimalı tercih  ediyor. Manevrası kolay olsun diye genelde iki teker üzerine üretiyoruz ama  sipariş üzerine 4 tekerli yaptığımız da oluyor. İçerisinde cenaze yıkama ve  kefenleme de gerekli olacak tüm malzemeleri bulunan bir ürün. Bunlar da fiyatı  etkiliyor. Türkiye'deki 81 ile mobil morg satışı gerçekleştiriyoruz. Özellikle  belediyeler, kaymakamlıklar, köyler tarafından tercih ediliyor. Bölge olarak da  daha çok Karadeniz Bölgesi'ne satış yapıyoruz. Kocaeli ve Bolu'ya da çok  gönderiyoruz. Fiyatı da 18 bin ila 30 bin lira arasında. Aracın önünde çekme  halatı olduğu içinde herhangi bir araçla taşınabilir. Hafif bir araçtır. "

    - "Ürüne talep çok fazla"

    Ürünün standart bir üretime sahip olduğunu ancak özel siparişlerde  ufak değişiklikler yaptıklarını da anlatan Yılmaz, "Ürüne talep çok fazla olduğun  için önümüzdeki 3-4 ay sürekli dolu oluyor. Siparişleri de buna göre kabul  ediyoruz. Bu şekilde bir yoğunluğumuz var." dedi.

    Firmada ustabaşı olarak görev yapan Mesut Balta ise ayda 10 römork  imal ettiklerini dile getirdi.

    Balta, mobil morg ünitesi hakkında şu bilgileri verdi:

    "Aracın içerisinde yıkama kefenleme bölümleri var. Aracımızda 90  litrelik temiz, 90 litrelik pis su deposu bulunuyor. Jeneratör, termosifon ve  soğutma sistemi de bulunuyor. Soğutma sistemi olduğu için cenaze uzun süre  içerisinde bekletilebiliyor. Soğutma sistemi çalıştığı sürece cenaze içerisinde  bir ay bile kalabilir. Isı 0 ile eksi 15 derece arasında istenilen seviyeye  ayarlanabiliyor. Taşınabilir olması, cenazenin mezarlığa yakın bir alanda yıkanıp  hemen defnedilebilir olmasını da kolaylaştırıyor.