Türkiye Otomobil Sporları Federasyonunca (TOSFED) Drift Kulübü ev sahipliğinde Körfez Yarış Pisti'nde düzenlenen yarışlara, 20 drift pilotu katıldı.

KRONOMETRE YOK BİRBİRİNİ GEÇMEK YOK

Türkiye Drift Otomobil Sporları Kulübü Başkanı Neşat Şutova, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, drift sporunun dünyada son zamanlarda yaygınlaştığını belirterek, "Ülkemizde daha yeni bir spor. İlk temsilcileri biziz. Türkiye'de çeşitli illerde mümkün olduğunca bu yarışları yapmaya çalışıyoruz. Driftin ana felsefesi, yarıştan biraz uzak. Kronometre yok, birbirini geçmek yok. Sürücünün otomobille birlikte sergileyeceği performansa dayalı, jüri tarafından değerlendirilen bir spor." dedi.

ARACI KONTROL ALTINDA TUTABİLMEK

Jürinin değerlendirme kriterlerine de değinen Şutova, "Jüri değerlendirme yaparken yarışçının otomobilinin taşıdığı hızı, viraj içindeki açısını ve seyirciyi etkilemesini ele alıyor. Ana hedef, drift pilotunun viraj içerisinde aracın arkasının kaymasını kontrol altında tutabilmek." ifadelerini kullandı.

KKTC'den yarışa katılan 17 yaşındaki drift pilotu Ülkü Erçoban ise Türkiye'de yarışmanın kendisi için önemli bir tecrübe olduğunu vurgulayarak, "Motor sporları benim için bir yaşam tarzı. Babam Kıbrıs'ta ralli pilotuydu. Onun sayesinde ben de araba tutkunu oldum. Ancak daha heyecanlı olduğu için drifti tercih ettim." şeklinde konuştu.

Yarış, bugün sona erecek.