8. Kocaeli Kitap Fuarı’nın yazar konuklarından Sevda Türküsev, “Kocaeli Kitap Fuarı gibi fuarlar, kütüphaneler, bilgi evleri insanları eğitime ve okumaya yaklaştırdı” dedi. 

YAZAR KONUK SEVDA TÜRKÜSEV
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Uluslararası Fuar Merkezi’nde sekizincisini düzenlediği Kocaeli Kitap Fuarı hafta sonu ziyaretçilerini ünlü yazar kadrosuyla buluşturdu. Fuarın hafta sonu konuk yazarlarından biri de Sevda Türküsev oldu. Türküsev, kadınların toplum içendeki yeri ve kadına şiddet konusunda sosyolojik ve psikolojik tespitlerde bulundu. Türkiye’de kadın olmanın zor olduğunu kaydeden Türküsev, “Kadınlık, anneliği, arkadaşlığı, derlemeyi, toparlamayı barındırır. Kadınlık bizim dinimizde cennetin ayaklarının altına serildiği bir kimliktir” dedi. 

ÖZGÜRLÜK KAVRAMI DEĞİŞTİ
Kadınların, özgürlüklerini kazanmalarının kolay olmadığını vurgulayan Türküsev, “Hangi ülkenin parlamentosuna bakarsanız bakın kadın temsilinin daha az olduğunu görürsünüz. Bizim ülkemiz özgürlükler konusunda daha ılımlı. Bir İngiltere’de, bir İtalya’da bile kadına seçme ve seçilme hakkı bizden sonra verilmiştir. Belçika bile bu hakkı 1972 yılında vermiştir” bilgisini verdi. Türküsev, “Artık özgürlük kavramı değişti. Özgürlük kavramı, bugün hadsizlik ve edepsizlikle hayatın içine sokulmaya çalışılıyor. Özellikle televizyonlarda kadın objesi kullanılıyor” dedi.

DEDİKODU YAPMAYIN OKUYUN
Kadınların ancak ortak değerlerin ortaya konulmasıyla korunacağını söyleyen Türküsev, şöyle devam etti; “Diziler, yarışma programları ile aile içi iletişim, ahlaki değerler yok ediliyor. İnsanlar, cinsellik, kavga, entrika gibi konulara çekilerek okumaktan uzaklaştırılıyor. Başkalarının hayatlarını merak ediyorsunuz, dedikodu yapmayın okuyun.