Tüm dünyada kutlanan Anneler Günü, ülkemizde 61 yıl önce kutlanmaya başladı. Bugün de herkes annesi için hediyeler alacak, sürprizler hazırlayacak
Anneler günü her sene mayıs ayının ikinci pazarı kutlanıyor. Biricik annelerimiz için bu güne özel ne gibi sürprizler hazırlanabilir? Peki, kutlama ilk ne zaman başladı? Bugünün anlamını belirten en özel hediyeler, şiirler, notlar nelerdir?

 

TÜM DÜNYADA KUTLANIYOR

Anneler Günü, anneleri anmak ve onurlandırmak amacıyla tüm dünyada farklı zamanlarda kutlanan özel gün. Değişik günlerde ve değişik ülkelerde kutlanır. Bu günde anneler çeşitli hediyeler alır. Bu günü farklı ülkelerdeki insanlar yılın farklı günlerinde kutlarlar. Anneler günü geleneği Antik Yunanların, Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlar. Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa'nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı.

 

ANNELER GÜNÜ NASIL BAŞLADI?

ABD’de Anna Jarvis'in kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında kongrenin onayıyla Amerika çapında genişledi. Amerikalı genç Jarvis annesinin vefatının ardından yaşadığı acıyı atlatamamış annesinin yerini hiçbir şeyle dolduramamıştır. Her sene annesinin ölüm yıl dönümü geldiğinde eşsiz bir acı duyar ve bunu etrafındakilere de yansıtırmış. Yine annesinin bir ölüm yıl dönümünde yani mayıs ayının ikinci pazar günü etrafındaki herkesi bir araya getirerek, “Bu günün anneler günü olmasını çok istiyorum ve Anneler Günü adıyla her yıl kutlanmasını kabul eder misiniz?” diye sormuş.

 

TÜRKİYE’DE 61 YIL ÖNCE KUTLANMAYA BAŞLADI

Bu düşüncesi herkes tarafından kabul görerek artık her mayıs ayının ikinci pazar günü Anneler Günü kutlanmakta. Genellikle mayıs ayının ikinci pazar günü kutlansa da, bazı ülkeler şubat ya da mart ayının ikinci pazar günü bu günü kutlarlar. Mesela Norveç’te şubat ayının ikinci pazar günü, birçok Arap ülkesinde 21 Mart’ta, ülkemizde ise mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanır. Türkiye’de ilk kutlamalar ise 9 Mayıs 1955’te yapılmıştır. Yani Anneler Günü, Türkiye’de 61 yıl önce kutlanmaya başlamıştır.

 

NENE HATUN YILIN ANNESİ

Bu kutlamaların yapılacağının kesinleşmesinin ardından Türk Kadınlar Birliği’nin girişimleri ile 5 Mayıs 1955 tarihinde mayıs ayının ikinci pazar günü dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ‘Anneler Günü’ olarak kutlanması kararı verildi. O yıl yılın annesi olarak 93 harbinin meşhur kahramanlarından 98 yaşındaki Erzurumlu Nene Hatun seçilmişti.