1 Mayıs kutlamalarının yıl dönümünün yaklaştığı şu dönemde, CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan’ın 1 Mayıs 2013 Kutlamalarında dönemin Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun kanunsuz yollarla İstanbul, Taksimde uyguladığı olağanüstü hal uygulamalarını gündeme getirmesi, İç Güvenlik Yasa Tasarısının valilere tanıyacağı süper yetkileri tekrar gündeme getirdi. Kaplan tarafından "1 Mayıs 2013 tarihinde Taksim Meydanında yapılan kutlamalarda yaşanan sorunların araştırılması" amacıyla 21.05.2013 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verilmiş olan Meclis Araştırma Önergesi, Meclis Genel Kurulunda görüşüldü.
 
İÇ GÜVENLİK PAKETİYLE ALAKALI
1 Mayıs Kutlamalarının olağanüstü hal uygulamalarıyla yasaklanarak işçi ve emekçinin Taksimde toplanmasına valilik tarafından yasadışı bir şekilde Devlet eliyle engellemeler yapıldığını dikkat çeken Kaplan, bu yasakların savaş zamanlarında bile yapılmadığını vurguladı. Kaplan konuşmasına şu şekilde devam etti; “Değerli milletvekilleri, verdiğim Meclis araştırma önergesi, 21 Mayıs 2013 tarihinde vermiş olduğumuz bir araştırma önergesi. Taksim'de yaşanan toplumsal olaylarda dönemin valisinin almış olduğu tavırların, bugün çıkarmaya çalıştığımız iç güvenlik paketiyle doğrudan ilişkili olduğu için gündemi beraber paylaşalım diye gündemin önüne aldık.
 
BELKİ İNSAFA GELİRSİNİZ
Değerli milletvekilleri, bu pakette dikkatinizi çekmek istediğim bir nokta var: Valiye, kaymakama ve kolluk kuvvetleri yetkililerine henüz bu pakette vermiş olduğunuz veya vermeye çalıştığınız yetki verilmeden dönemin İstanbul Valisi Sayın Hüseyin Avni Mutlu'nun 1 Mayıs 2013 kutlamalarında yaptıklarını sizle paylaşmak istiyorum. Neden paylaşmak istiyorum? Belki dönemde yapılan olumsuzluklardan etkilenerek bir insafa gelirsiniz, belki bu iç güvenlik paketinin olumsuzluklarının bir kısmını geri çekmek durumunda kalırsınız diye düşünüyorum. İnşallah dediğimde yanılmam.1 Mayıs 2013'te işçi sınıfı ne yapmak istedi? Taksim Meydanı'nda işçi sınıfının bayramını kutlamak istedi.
 
İŞÇİ SINIFI HAKLIYDI
Neden Taksim? Çünkü işçi sınıfı haklıydı. 1977 1 Mayıs'ında 37 yoldaşının bu meydanda kontrgerilla ve gizli güçler tarafından öldürüldüğünün anısını yaşatmak için Taksim'de kutlamak istedi. Sayın Vali ne dedi? "Ben Taksim'de kutlatmam.  Bir şey hatırlatmak istiyorum: Hükûmetiniz döneminde olan, hâlâ 1977'nin faili meçhul cinayetlerinin katillerinin yakalanmadığını da size anımsatmak istiyorum. Peki, şimdi size soruyorum: Sayın Vali bunları niye yaptı, bu yetkiyi kimden aldı, hangi gerekçeyle İstanbul'u ve Taksim'i yasaklama hakkını kendinde buldu? Olağanüstü bir hâl, durum mu vardı yoksa bir iç savaş mı yaşandı?”