Hükümet milyonlarca insanı ilgilendiren yapılandırma müjdesini daha önce vermişti. Bugün Maliye Bakanı Naci Ağbal'dan konuyla ilgili vatandaşlar için kritik bir uyarı geldi. Bakan Ağbal, yapılandırma için son günün 31 Ekim olduğunu ve halkın işini son güne bırakmaması gerektiğini belirtti.
Bakan Ağbal, vatandaşların kamuya olan borçlarının daha az tutarda ve kolay ödenmesi için böyle bir çalışmanın yapıldığını belirterek, “Mükelleflerimiz, bu tarihi fırsatı kaçırmamak için  başvurularını son güne bırakmasın” ifadelerini kullandı.
Bunun için birçok alanda tanıtım faaliyeti yürüteceklerini anlatan  Bakan Ağbal,"Burada bazı kalemlerde yıllardır birikmiş sorunlar var. Biz bunların  hepsinin çözülmesini istiyoruz. İmkanı olanlar, borçlarını peşin ödemeleri  halinde çok ciddi indirimlerden yararlanabilecek. Borcunu taksitle ödemek isteyen  vatandaşlarımızın ise haklarını kaybetmemeleri için özellikle ilk iki taksitini  mutlaka aksatmadan ödemesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.
BAŞVURULAR NE ZAMANA KADAR VE NASIL YAPILACAK?
Yapılandırmadan yararlanmak isteyen mükellefler, başvurularını Gelir  İdaresi Başkanlığı internet adresi üzerinden ya da bağlı oldukları vergi dairelerine yapılabilecek. Birden fazla vergi dairesine borcu  olanların, her bir vergi dairesine ayrı ayrı başvurmaları gerekiyor.  Başvuruların en geç 31 Ekim 2016 tarihine kadar yapılması gerekiyor.
Yapılandırılan borçların taksitle ödenmek istenmesi halinde, 6, 9,  12 veya 18 eşit taksitte ödeme seçeneklerinden biri seçilebilecek ve ilk taksit 30 Kasım 2016 tarihine kadar, kalan taksitler de ikişer aylık dönemler  halinde ödenecek.