Genel Sağlık Sigortalısı olarak sayılan sigortalılardan tescili yapılmış ancak gelir testine hiç başvurmamış vatandaşların, 30 Eylül 2015 tarihi mesai bitimine kadar SYDV'ye başvurarak gelir testi yaptırmaları gerekiyor

 
 
5510 sayılı Kanunun 60. maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı sayılan sigortalılar ile ilgili olarak gelir testine hiç başvurmayan vatandaşlar Kanunun geçici 53. maddesi ile 30/9/2015 tarihi mesai bitimine kadar yerleşim yerlerinin bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvurarak gelir testi yaptırma hakkı getirilmişti. Yine aynı Kanunun geçici 60. maddesi ile de bu kapsamda genel sağlık sigortası tescili yapılmış olanlardan 2014 yılı Nisan ayı ve önceki aylara ait genel sağlık sigortası prim borcu olan vatandaşlarımıza da prim borçlarını yapılandırma hakkı verilmişti. Yapılandırma hakkından yararlanmak isteyenler en geç 02/11/2015 tarihi mesai bitimine kadar Kocaeli Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü'ne müracaat etmeleri gerekiyor.
 
Genel Sağlık Sigortası prim borcu bulunan vatandaşları bilgilendirmek amacı ile Genel Müdürlük tarafından Afiş, Broşür, Kamu Spotu ve Radyo Spotları hazırlanarak ulusal medya organlarıyla paylaşılmış ve paylaşılmaya da devam ediliyor. Borçlu sigortalılar için fırsat niteliğinde olan borç yapılandırma süresinin son günlerine gelindi. Vatandaşların kendilerinin ve hak sahiplerinin de mağduriyet yaşamamaları için Gelir testi başvuru süresinin 30/09/2015 tarihinde, yapılandırma müracaat süresinin de 02/11/2015 tarihinde sona ereceği belirtildi.
 
Bu nedenle Genel Sağlık Sigortalısı olarak sayılan sigortalılardan tescili yapılmış ancak gelir testine hiç başvurmamış vatandaşların, 30 Eylül 2015 tarihi mesai bitimine kadar yerleşim yerlerinin bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurarak gelir testi yaptırmaları gerekiyor. Genel Sağlık Sigortası prim borcu olanların ise borç yapılandırması hakkından faydalanabilmeleri için 2 Kasım Pazartesi gününe kadar Kocaeli Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü'ne başvuruda bulunmaları gerekiyor.