SEDAŞ'tan yapılan açıklamada yarın belirli aralıklarda Gebze'de elektrik kesintisi yaşanacak

 

SEDAŞ'tan yapılan açıklama şöyle

"TEİAŞ’tan gelen bilgilendirme doğrultusunda 16 Aralık Pazartesi günü bölgemizde enerji kesintisine gidilecektir. Bu sebeple  16 Aralık Pazartesi günü Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Gebze’de 08.00 – 24.00 saatleri arasında 1’er saatlik dönüşümlü olarak zorunlu elektrik kesintileri yapılacaktır."

 

Aşırı soğuklar ve doğalgaz iletim yetersizliği sebebiyle elektrik kesintisine bugün de devam edilecek.

Kocaeli, Sakarya, Düzce ve Bolu'da elektrik dağıtım hizmeti veren Sakarya Elektrik Dağıtım AŞ (SEDAŞ), 08.00 – 00.00 saatleri arasında 1’er saatlik dönüşümlü olarak zorunlu elektrik kesintileri yapılacağını bildirdi.

SEDAŞ'dan yapılan açıklamada, TEİAŞ’tan gelen bilgilendirme doğrultusunda bugün enerji kesintisine gidileceği kaydedildi. Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Gebze’de 08.00 – 00.00 saatleri arasında 1’er saatlik dönüşümlü olarak zorunlu elektrik kesintileri yapılacağı ifade edilen açıklamada, sorunun şirketten kaynaklanmadığı belirtilerek mağduriyetlerin önüne geçmek için önlemlerin alınması istendi.

Bakan Yıldız: Elektrik kesintilerini genelleştirmek doğru değil

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, mevsim şartlarının 5-6 derece normallerinden daha düşük seyrettiği için ciddi bir doğalgaz talebi oluştuğunu belirterek, bazı trafolarda aşırı elektrik çekiminden dolayı arızalar oluştuğunu, kesintileri genelleştirmenin doğru olmadığını söyledi.

Bakanı Taner Yıldız, özel bir televizyonda katıldığı programda elektrik kesintileriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Son 7 günde elektrik talebinin Antalya’da yüzde 25, İstanbul’da 6 Aralık’tan bu yana doğalgaz talebinin yüzde 42 arttığına işaret eden Yıldız, "Örneğin Mısır’a son 122 yıldan bu yana ilk defa kar yağıyor. Bunun atmosfere açık bir işletme olduğunu ve zaman zaman arızalar olacağını biz daha önce farklı zamanlarda hep belirtmiştik. Şu anda bazı trafolarda aşırı elektrik çekiminden dolayı patlamalar oldu. Bu kesintileri genelleştirmek doğru değil. Mesela bugün herhangi bir kesinti olmadı, ancak işletmelerdeki arızalardan kaynaklanan sebepler yüzünden olabilir. 1 milyon 100 bin kilometrelik elektrik iletim ve dağıtım hattından bahsediyoruz. Bugün en gelişmiş ülkelerde dahi bunlar olabiliyor. Mesela Stockholm’e giden tren hattının 7 saate yakın komple enerjisi kesildi. Hollanda’da geçen ay televizyon yayını yaparken kesildi ve enerji veremediler. Bunlar Manhattan’da da Moskova’da da olabiliyor. Bunun genel bir krizmişçesine haberleştirilmesini ben haksızlık olarak görürüm ve doğru bulmam." dedi.

YAZIN VE KIŞIN KULLANILAN GAZ ARASINDAKİ FARK

Halkın hak ettiği refah seviyesinden kesinlikle ödün, taviz vermeyeceklerini vurgulayan Yıldız, şunları dile getirdi: "Eğer ülkemizde vapur seferleri, THY seferleri aksayabiliyorsa, okullar tatil olabiliyor, karayolları kapanabiliyorsa zaman zaman da elektrik arızalarının olması muhtemeldir. Bütün ekip arkadaşlarımız şu anda yurt sathında bu kış olumsuz hava şartlarında bunların giderilmesiyle alakalı çalışıyorlar. Ama tekrar söylüyorum, bunu genelleştirmenin doğru olmadığı kanaatindeyim. Mesela Eskişehir’in yazın kullandığı doğalgazla kışın kullandığı doğalgaz arasında tam 22 kat fark var. Şu anda bunun en zirvesine çıkmış bulunuyoruz. Bu vesileyle şunu söylemek isterim. Biz HES, rüzgar, güneş, jeotermal, kömür gibi yerli kaynaklarla alakalı yatırımları yaparken, bazı arkadaşlarımız iyi niyetle de olsa bunlara karşı çıkıyorlar. Ama ithal doğalgazın azaltılmasıyla alakalı gerekçelerimizin en temel sebeplerinden biri buydu. Biz, dışa bağımlı olmadığımız kadar gelişiriz ve geliştiririz. Biz bunlarla alakalı vatandaşlarımızdan daha olumlu ve yapıcı bir yaklaşım bekliyoruz. Özellikle iyi niyetli davranan çevreci arkadaşlarımıza da hitaben söylüyorum. Bizim bütün yerli kaynaklarımızla beraber Türkiye’nin büyümesini, gelişimini sürdürmemiz gerekiyor."