Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 8. Kocaeli Kitap Fuarı’nın ilk günü Kara Mürsel Alp Salonu’nda üç söyleşi yapıldı. Kara Mürsel Alp Salonu’ndaki ilk söyleşide yazar Nevin Alan kitapseverlerle bir araya geldi. Nevin Alan, “Çocuklara Sevgi Buluşması” konulu söyleşisinde kendi hayatından örneklere ve kitap okuma alışkanlığı kazandırılmasına yer verdi. İlkokulda yazmaya başladığını belirten Alan, “Yazmama sevgi vesile oldu” dedi. 

EVİNİZDE KÜÇÜKTE OLSA BİR KÜTÜPHANE OLUŞTURUN
Çocuklar bizim ayak izlerimizi takip eder diyen yazar Nevin Alan, “Çocuklara mümkün olduğu kadar okuma saati alışkanlığı kazandırın. Çocuklara kitap almayı veya kitap hediye etmeyi alışkanlık haline getirin. Çocuklarınıza kitap okumak için olumlu mesajlar verin. Kitap okumak çocuklukta başlar. Hoşunuza giden veya hayatınızda meydana gelen gelişmeleri yazın. Evinizde küçükte olsa bir kütüphane oluşturun” dedi. 

ŞİİRİN TANIMI MÜMKÜN DEĞİL
Kara Mürsel Alp Salonu’nda günün ikinci söyleşisinde Seyfettin Karamızrak, “Şiir Söyleşisi’’yle şiir severlerle bir araya geldi. Şiirin tanımının yapılmasının pek mümkün olmadığını belirten Seyfettin Karamızrak, birçok yazar ve şairde şiirde tanım yapılamayacağını ifade ettiklerini söyledi. Seyfettin Karamızrak söyleşisinde kendisine ait şiirleri dinleyenleriyle paylaştı.

ANADOLU’DAN ÇIKIP TÜM DÜNYAYA NAM SALDILAR
Kara Mürsel Alp Salonu’ndaki bir diğer söyleşi Refika Nemez tarafından yapıldı. Refika Nemez, “Anadolu Filozofları” konulu söyleşisinde Anadolu’dan çıkıp tüm dünyaya nam salmış olan Yunus Emre ve Mevlana’yı dinleyicileriyle paylaştı. Nemez, Yunus Emre’nin günümüze ulaşan beyitleri üzerinden beyitlerde yer alan düşünceyi kitapseverlere aktardı. Mesnevi’nin 25 bin 618 beyitten oluştuğunu belirten Refika Nemez, bu beyitlerin Mevlana’nın kâtibi tarafından kaydedildiğini söyledi.