Bu kapsamda mevcut sürücü belgeleri 5 yıl içinde yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilecek. Yeni sürücü belgeleri, uluslar arası standartlara sahip olduğu için diğer ülkelerde de kullanılabilecek. 

İşte yeni sürücü belgeleri için istenecek belge ve işlemler:

YENİLEME 28 LİRA
"Tek hekimden alınan 'Sürücü olur' sağlık raporu, 1 biyometrik fotoğraf, parmak izi, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ile hizmet bedeli olan 15 liranın anlaşmalı bankalara yatırıldığını gösteren ödendi belgesi” ayrıca biyometrik fotoğrafı olmayanlar için 4 tane 13 lira vererek toplamda 28 lira harcayarak ehliyetler yenilecek. Vatandaşlar bu belgelerle emniyet müdürlüklerinin trafik tescil şube müdürlüklerine başvuracak.

EHLİYET VERME İŞLEMİ NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİNDE
Meclis'te bekleyen yeni yasa tasarısı ile ehliyet verme işlemleri 1 yıl içinde Emniyet Genel Müdürlüğü yetkisinden alınarak nüfus müdürlüklerine devredilecek. Ancak hükümet isterse bu süreyi uzatabilecek.

POSTAYLA TESLİM EDİLECEK
Yeni tip ehliyetler tek basım merkezinde basılıp sürücülerin adresine postayla gönderilecek. Yeni tip sürüsü belgeleri, minibüs, otobüs, kamyon ve çekici sınıfları için 5 yıl, motosiklet, otomobil, traktör ve iş makinesi sınıfları için 10 yıl geçerli olacak. Ehliyetler, bu sürenin sonunda, sürücü sağlık kontrolünden geçirilerek yeniden düzenlenecek. İlk defa sürücü belgesi alanlar ile herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilmiş olup da yeniden sürücü belgesi alanlar, belgenin alındığı tarihten itibaren 2 yıl süreyle aday sürücü olarak kabul edilecekler.

EHLİYETTE SINIF ARTIŞI OLDU
Uluslar arası sürücü belgesi olarak kabul görecek yeni ehliyetler sayesinde "beynelmilel şoför ehliyeti" almaya gerek kalmayacak. Yeni yönetmelikle verilen 9 ehliyet sınıfı 18'e yükselecek. Otomobil, motosiklet gibi araçlar için ehliyetler 10, otobüs, kamyon gibi motorlu taşıtlar içinse 5 yılda bir sağlık raporuyla kişinin durumunun uygun görülmesi halinde değiştirilecek. Türkiye'de 24 milyonun üzerindeki ehliyet, 1 Ocak 2016'dan itibaren yenilenmeye başlandı. Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre yeni ehliyetler uluslar arası sürücü belgesinde değer görecek ve uluslar arası sürücü belgesi almaksızın 84 ülkede araç kullanılabilecek.