Büyükşehir Belediye Meclisi’nin mart ayı meclis toplantısı Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la bir toplantıda olduğu için Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak başkanlık etti. Toplantıda 118 gündem maddesi görüşüldü. Meclis toplantısına CHP’nin bir önceki dönem grup başkan vekilliği görevini yürüten Fahri Örengül de katıldı. Örengül 5 yıllık çalışmaları doğrultusunda hazırladığı bir kitapçığı Başkan Vekili Zekeriya Özak’a hediye etti.
 
DAİRE BAŞKANLARI ATANDI
Özak’ın kısa bir açılış konuşması yapmasının ardından müdürlük atamaları gündeme geldi. Buna göre; Körfez Belediye Başkan Aday Adayı olan ancak aday gösterilmeyen Lütfü Efil Fen İşleri Daire Başkanlığı’na, Osman Günler İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı’na, Bekir Köksal ise Sağlık ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’na atandı. Atamalar duyurulduktan sonra CHP Grubu’nun soru önergeleri okundu. 3 soru önergesi veren CHP Grubu, yol kenarı parklanma, Mahmut Civelek’in makam şoförü, Çanakkale Türküleri Gecesi’ne katılacak olan Yavuz Bingöl’e ödenecek ücreti ve Gebze’de bir bölgenin çöp alanına çevrilmesini meclise sordu.
 
KİMYASAL VE TEHLİKELİ
ATIK BERTARAF EDECEKLER
CHP Grubu ayrıca Dilovası Köseler Köyü Katı Atık Bertaraf Tesisi’yle ilgili bir dilekçe vererek konunun meclis gündemine alınmasını istedi. Konuyla ilgili konuşan CHP Grup Başkan Vekili Hüseyin Yılmaz, “Buraya inşa edilecek tesisle ilgili meclisten karar çıktı. Bu karar sadece katı atık tesisi ile ilgiliydi ancak belediye projeyi bu şekilde hazırlatmadı. Hazırlanan projede kimyasal ve tehlikeli atık bertarafı da yer alıyor. Bu tesislerin kurulması için ayrı kararların alınması gerekiyor. Katı atık adı altında tehlikeli ve kimyasal atık kuracaklar. Kocaeli’yi zehirlemek istiyorlar” dedi.
 
YAVUZ BİNGÖL’E 70 BİN LİRA
Yılmaz’ın konuşmasının ardından söz alan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın söz aldı. Büyükakın, “Yavuz Bingöl değerli bir sanatçımız. Kendisine 60-70 bin lira gibi bir ücret ödenecek” şeklinde konuştu. Büyükakın’ın ardından Özak yol kenarı parklanmalarıyla ilgili konuştu. Özak konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “uzun yıllardır devam eden bir uygulama var. Özellikle araç sayısı itibarıyla en önde giden kentlerden bir tanesiyiz. 2023 yılında araç sayımız 500 binli rakamlara yükselecek. Neredeyse her evde bir araç oranına doğru gidiyoruz. Kocaeli’de milli gelirin yüksek olması bunda etkili.
 
VALİLİK ALANINDA
OTOPARK PROJESİ HAZIR
Kocaeli’deki araçların otoparklanmasıyla ilgili belediyemiz büyük atılım içinde. İlçelerimizde katlı otoparklar yapılıyor. Yine yakın zamanda Valilik binasının yıkılmasıyla birlikte orada 300 araçlık bir yer altı otoparkı yapılacak. Projesi hazır. Üstünü de kent meydanı yapacağız. Otopark sayısını artırmaya çalışıyoruz. Bunun sonuçları umarım kısa sürede ortaya çıkacak. Ancak burada söz edilen şey, kamu alanı olan yollarla ilgili. Arkadaşlarımız Danıştay kararını inceleyecek ancak bildiğimiz kadarıyla bu karar ait olduğu yerle ilgili bir alan.”
 
SADECE LEYLA ATAKAN KALDIRILDI
Özak’ın ardından Genel Sekreter Tahir Büyükakın söz aldı. Büyükakın, “Mahkeme kararları dava tarafları arasında bağlayıcı sonuç yaratır. Biz belediye olarak Danıştay’ın kararı sonucu hamle yapamayız. Bizim bu otoparklarımızla ilgili açılmış davalar var. Haydar Akar’ın ve Fahri Örengül’ün açtığı davalar var. Kocaeli 1. İdare Mahkemesi’nin bir kararı var bu konuyla ilgili. Bizim lehimize sonuçlandı bu dava. Sadece Leyla Atakan Caddesi’nde kısmi kısıtlama yapıldı. Biz de buradaki otoparkı kaldırdık. Yol kenarı otoparklanma hukuka aykırıdır demek yanlış yönlendirme olur” ifadelerini kullandı.
 
KİŞİYE ÖZEL GÖREVLENDİRME YOK
Zekeriya Özak, AKP eski İl Başkanı Mahmut Civelek’in şoförü ile ilgili soru önergesine, “Belediyemiz hukukun bütün kurallarına riayet eden bir belediyedir. Kişiye özel bir görevlendirme, kamu talebi dışında bir görevlendirme bugüne kadar yapılmamıştır, bugün de yoktur. Konuyla ilgili yazılı cevap da vereceğiz” dedi. Katı atık bertaraf tesisi ile ilgili de konuşan Zekeriya Özak, “Bu konu kentimiz için önemli bir konu. Şu an mevcut katı atık yakma tesisimiz ihtiyacı karşılık veremiyor. Yeni bir tesise ihtiyacımız var. Bu tip tesisler esasen Avrupa’da kentin merkezinde var. Bilime uygun olarak yapıldığında sorun yaşanmıyor. Dilovası ile ilgili henüz atılmış bir adım yok” şeklinde konuştu.
 
HUKUKİ ENDİŞEYE YER YOK
Katı atık bertaraf tesisiyle ilgili konuşan Tahir Büyükakın ise “Bildiğiniz üzere vahşi depolama yapmıyoruz. Sistemli bir depolamamız var. Eskiden olduğu gibi çöp dağları görmek istemiyorsak bunları bertaraf etmemiz gerekiyor.2022 yılında tüm Türkiye’de illerde bertaraf tesisleri kurulması ön görülüyor. Biz de çalışma yaptık ve kapasitesi 2 bin ton olan bir tesis için proje çalışmalarına başladık. Hereke’nin üst kısmında yer alan bir alanda 10 kilometre uzakta birçok bölgeye eşit mesafede yer alan bir alan belirledik. Biz imar planlarında sadece bertaraf alanı olacağını belirttik. İmar planlarında detay vermek zorunda değiliz. Hukuki bir endişeye yer yok” dedi.

ALİ TOLTAR DA RET OYU VERDİ

Hüseyin Yılmaz bu konunun ısrarla Meclis gündemine alınması gerektiğini savunurken Zekeriya Özak konunun meclis gündemine alınıp alınmaması için oylamaya başvurdu. Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar dahil olmak üzere AKP’li Meclis üyelerinin oylarıyla, konunun meclis gündemine alınmamasına dair karar alındı. Ali Toltar’ın neye ret oyu verdiğine dair bilgisi olup olmadığı ise, bilinmiyor.

CHP Grup Başkanvekili Hüseyin Yılmaz’ın ısrarı sonucu konunun Meclis gündemine alınıp alınmayacağı oya sunuldu. Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar ile birlikte meclis üyeleri ret oyu verdi. Konu Meclis gündemine alınmadı.