Kocaeli Üniversitesinde YÖK'ün kuruluşunun 32. yıl dönümünü protesto etmek amacıyla rektörlüğe yürümek isteyen grup ile özel güvenlik görevlileri arasında çıkan arbedede 1 görevli yaralandı. Üniversitenin sosyal tesislerinde toplanan yaklaşık 300 öğrenci, çeşitli sloganlar atarak, rektörlüğün önüne kadar yürüdü. Protestocuları engellemeye çalışan özel güvenlik görevlileri, rektörlüğün girişine 50 metre uzaklıkta barikat oluşturdu. Görevlilerin uyarılarını dinlemeyen öğrenciler, barikatı aşarak rektörlüğe girmeye çalıştı. Bu sırada çıkan arbedede 1 güvenlik görevlisi darbedilerek yaralandı. Baygınlık geçiren görevliye bazı öğrenciler su içirerek yardım etmeye çalıştı.
 
Öğrenci gurubu adına açıklama yapan Sevcan Eylem Adıgüzel, YÖK'ün yıldönümünde yaşam alanlarına müdahelenin arttığını öne sürerek şunları söyledi:
 
"12 Eylül faşist cuntasının üniversitelere getirdiği mevcut zihniyetle, yeni tasarılarla beslenen ve güçlendirilmeye çalışılan YÖK'ün yıldönümünde yaşam alanlarımıza müdahelenin arttığı, karşı duranların, direnenlerin hapishanelere atıldığı, öldürüldüğü ve binlercesinin yaralandığı, tüm bunların sorumlusu olan katil polisin üniversitelere konuşlandırıldığı, bilimim ayaklar altına alındığı, 'yol medeniyettir' adı altında binlerce ağacın katledildiği, kız ve erkek yurtlarının birbirinden ayrılarak harem- selamlık hale getirilmek istendiği, zaten parasız olması gereken eğitimin bir sektör haline getirildiği bu dönemde geziden aldığımız ruhla bir kez daha YÖK'e karşı alanlardayız."
 
Yapılan açıklamanın ardından öğrenciler rektörlük önünden sessizce ayrıldı.