Kocaeli'nin Körfez ilçesinde ikamet eden konuşma ve yürüme engelli Sena Sezgin, hissiyat ve ihtiyaçlarını tek parmağını kullanarak cep telefonuna yazıyor.

Doğum esnasında yakalandığı ‘Serebral palsi (SP)' hastalığı sebebiyle yürüyemeyen ve konuşamayan 26 yaşındaki Sena Sezgin, ‘Gözlerim Konuşuyor' adlı ilk kitabının ardından ‘Badire Çiçeği' isimli ikinci şiir kitabını yayımlamanın mutluluğunu yaşıyor.

Sena Sezgin'in dramı doğumda başladı. Sezgin, kitabında hastalığa yakalanma sürecini şöyle dile getiriyor: “Her normal bebek gibi hayatı anlamaya öğrenmeye başlamak adına elimden geleni yapıyordum. Henüz bir yaşındaydım. Serebral palsi ile tanıştım. Birçok şeyin anlamını bilmediğim gibi bunun da anlamını bilmiyorduk. Benden 16 ay büyük olan abimle de aynı kaderi paylaştığımız için ailem de maddi manevi yetersiz kalıyor yetemiyordu. Önceden de yürüyemiyor, fakat bütün ihtiyaçlarımı sağlayabiliyordum. Sistemin yetersizliğinin faturası ne yazık ki şu an şimdi yürüyemiyor, konuşamıyor, ellerimi bile çok kısıtlı kullanabiliyorum.”

Lise eğitimini açıktan sürdüren Sena Sezgin, kitap yazma sürecini de şöyle özetliyor: “Tek parmağımla telefona mesaj yazarak, yakınlarımdan da aldığı destekle ‘Badire Çiçeği'ni çıkardım. 96 sayfadan oluşan kitap şimdi Körfez'deki kitap-kırtasiyelerde satışı yapılıyor. Körfez Kaymakamlığı veya Körfez Belediyesi'nde bir işe girmek istiyorum.”