Yuvacık Barajı'ndaki su seviyesi, son yağan etkili yağışlarla arttı. Toplam 50 milyon metreküp su tutma kapasitesi olan barajda son yağışlarla su miktarı 27 milyon metreküpe ulaştı. Büyükşehir Belediyesi ise bu suyu Sapanca Gölü'nden aldığı takviye ile birlikte arıtıp şebekeye veriyor.

Hava sıcaklıklarının uzun süre mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve yeterli yağış düşmemesi nedeniyle baraj ve göletlerdeki su oranı minimum seviyeye indi. Bazı balıkların da yaşadığı göletler 40 dereceye yaklaşın sıcaklıklar nedeniyle kuruma noktasına geldi. Bu arada bir hafta öncesine kadar su seviyesi iyice düşen Yuvacık Barajı'nı ise geçen hafta cumartesi ve pazar günü yağan aralıklı sağanak ve daha sonra gelen mevsi sağanaklar rahatlattı.

“SU SIKINTIMIZ YOK”

Kocaeli'nin suyla ilgili bir sıkıntısı bulunmadığını söyleyen Kocaeli Su Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürü İlhan Bayram şu an itibariyle Yuvacık Barajı'nda 27 milyon metreküp su bulunduğunu belirterek şunları söyledi: "Bununla birlikte kuyulardan da günde 120 bin metreküp su alma imkanımız var. Kuyulardan çektiğimiz su nedeniyle de Sapanca gölünden günlük çekilen 200 bin metreküp su miktarını 160 bin metreküpe düşürdük. Dün 24 saat içerisinde derelerden baraja 107 bin metreküp su gelmiş. Lokal yağışların da baraj ve göletlerimize faydası oluyor. Ayrıca aldığımız önlemler neticesinde vatandaşlar su sıkıntısı çekmeyecek. Yuvacık Barajının yanı sıra bizim Sapanca Gölü, Namazgah Barajı'mız var"

'MUSLUK SUYUNU GÖNÜL RAHATLIĞIYLA İÇİN'

Vatandaşların musluktan akan suyu gönül rahatlığıyla içmeleri yönünde tavsiyelerde bulunan Bayram konuşmasına söyle devam etti: "Kocaeli'nde 740 ayrı noktadan su numunesi alınıp test ediliyor. İl genelinde aylık 650 numune inceleniyor. Ayrıca İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri de çeşitli noktalardan 3 bin numuneyi alıp inceliyor. Sularımız son derece sağlıklıdır. Vatandaşlarımız hiç tereddüt etmeden musluktan su içmelerini tavsiye ediyoruz" diye konuştu.