Ve nihayet genel seçimler sona erdi

Hem vatandaş hemde siyasi parti temsilcileri rahat bir nefes alırken, milletvekili adayı olan isimlerde kıyasıya bir rekabetin ardından "Milli İrade"nin son kararına göre Ankara yolcusu olup olmadıklarını öğrendiler.

Ülke gündemi malum "Halk Koalisyon Dedi" manşetlerini hemen hemen tüm gazetelerde görmek mümkün. Fakat yerelde ki gündem biraz daha farklı, Özellikle belli bir süre yılan hikaysine dönen Lütfü Türkkan seçild mi? seçilmedi mi? tartışmaları şimdilik meclise giremediği şeklinde sonuçlansada Türkkan'ın üzüldüğünü düşünmüyorum netice itibariyle bir erken seçim var gündemde, belki bir şansı daha olabilir. 

HDP'ye gelecek olursak daha önce bu platformdan sizlerle paylaştığım bir başka köşe yazımda barajı geçmeleri halinde 1 Milletvekili çıkarabilecek güce sahip olduklarını belirtmiştim yani ortada şaşılacak bir durum yok.

Özellikle Dilovası tam tahmin ettiğim gibi bir netice ile karşılaştı. Ak Parti ile tabiri caizse kafa kafaya bir netice alan HDP, Dilovası'nda ki gerçek gücünü de göstermiş oldu. Bununla birlikte bir sonraki yerel seçimlerde HDP'den belediye başkanlık adaylığı için de yoğun başvuru beklemekteyim.

CHP için son katıldığım TV programında 2'ye de düşmez 4'e de yükselmez dememizinde bir anlmadı vardı elbette, Ak Parti'nin ise 6 Milletvekili çıkarması yine tahmin ettiğimiz gibi neticelendi. Şahsımın Kocaeli genelinde tek yanıldığı nokta ise Milli İttifak konusu oldu. Genel seçimler öncesi katıldığım TV programında "Barajı geçemeyebilirler fakat ülke genelinde ve Kocaeli genelinde %5'i geçme ihtimalleri var" dediğim Milli İttifak ne yazıktır ki bu hedefinde çok altında kaldılar. 

Gelelim neticeye Ak Parti'nin İl Başkanı Şemsettin Ceyhan hedeflediği oy oranını ulaşamdı ve 6 Milletvekili adayını Ankara'ya gönderdi. CHP ise bekleneni verdi ve Tahsin Tarhan'da dahil olmak üzere 3 adayını Ankara'ya uğurladı. MHP her ne kadar aldıkları oy oranı ile 2'yi hak etsede sadece Saffet Sancaklı'yı meclise sokabildi. HDP ise 1. sıra adayı Ali Haydar Konca'yı Kocaeli'yi temsil etmesi için TBMM'ye gönderdi.

Bu saatten sonra söylenecek çok şey yok, sadece HDP'nin galip çıktığı bir seçim olduğu düşüncesindeyim hem Türkiye'de hemde Kocaeli'de.