Bence Olamaz.


Yani aslında bu kadar net bir konuya açıklık getirmek saçma olacak ama CHP Kocaeli’de zaten neredeyse tavan oyu alıyor. 


Kocaeli’de ki seçmenin nerdeyse %70’e yakını muhafazakar sağ seçmen diye tabir edilen kesimde yer alıyor. Yani CHP’nin %30 oy alması demek kendi hitap ettiği seçmenin tamamının oyunu alması demek. Aslında sanılanın aksine CHP başarılı, sorun şu ki kalan %70’lik kesimin oyu sağ blokta eşit dağılmıyor. 
Buda diğer tüm muhafazakar sağ blokta yer alan partilerin ki bunların başında MHP ve Saadet Partisi geliyor beklenen oy oranını almaması ve başarısız olduğu anlamına gelir. Saadet Partisi baraj korkusunun seçmenleri üzerinde olumsuz etki yarattığından yakınıyor, peki MHP neden Kocaeli’de bu deneli başarısız sonuçlar çıkarıyor anlamak mümkün değil.


11 milletvekilinden sadece 1’ini kazanmak başarımıdır?


Milliyetçi Hareket Partisi özellikle Kocaeli’de yapılan anketlerde Ak Parti’ye oy vermezseniz hangi partiye oy verirsiniz sorularının 1 numaralı cevabı. E peki kimse çıkıp demiyor mu, madem insanlar bizi natif olarak görüyor o zaman neden oy oranımız bu denli düşük. 


Belki de diyorlar ve hatta konuyla ilgili çalışmalarda yapıyorlar ama sonuç değişmiyor, yani halk tercih etmiyor. Buda Ak Parti’nin başarısıdır, elbette. Aslında şahsım adına bu seçimde de bir değişim olacağını sanmıyorum (HDP barajı geçemezse) 


Ama artık CHP’ye yüklenmeyi de bırakın kardeşim, bence CHP Kocaeli’den 4 vekil çıkarırsa çok büyük başarıdır. Yani CHP’yi Kocaeli’de eleştirmek ile Ak Parti’yi İzmir’de eleştirmek arasında hiçbir fark yok. 
Yahu nasıl olur CHP daha önce Kocaeli’de seçim kazandı diyenlere tavsiyem ise o dönemki oy oranlarına dikkatlice bakmaları, o dönem sağ ve sol blok diye tabir edilen oyların ne denli eşit dağıldığı ortada.    

-Bir Teşekkür!
Önceki gün bizleri GTO seminer salonunda ağırlayan ve muhteşem bir sohbete şahitlik etmemizi sağlayan MAGDER Başkanı Ahmet Oğuz ile yönetimine teşekkür ediyor, değerli gazeteci büyüğümüz Süleyman Arat beyefendiye de samimi ve içten paylaşımları, harikulade kitabı için şükranlarımı sunuyorum.