tukodergebzesubesi @ gmail.com

Tüketicilerden son günlerde yoğun şikayetler almaktayız. Kapıdan yapılan alışverişlerde değişik ad altında çoğunluğunu aynı şahısların oluşturduğu aynı adreslerde bulunan firmalar, amacı, kuruluş felsefesi “Tüketiciyi nasıl dolandırırım, nasıl kalitesiz malı, ucuza malı, pahalıya satarım. Önce gelip çekilişte size bir hediye çıktı. Bu hediyeyi almanız için bu zarfı açın” diyorlar. “Zarfı açarsanız bu malı almak zorundasınız, yoksa benim maaşımdan keserler” deyip, duygu sömürüsüyle işe başlıyorlar.

Sonra zarftan güya piyasa değeri 70-80 TL olan bir süpürge çıkıyor. O süpürgeyi bir kumbara bırakarak “Günde 1 TL atın, her ay gelip sizden 30 TL alacağız” diyorlar. “Ayrıca bulunduğunuz bölgede büyük bir market açılacak. Siz oradan % 50 indirimle alışveriş yapacaksınız” diyorlar.

Veya başka değişik ürünler o da ne adı duyulmuş bir marka, ne de denenmiş. Arıza yaptığında servisi bile olmayan Çin’de üretilmiş bu malları tüketicinin boşluk bir anından yararlanmaktadırlar. Bir peşinat geri kalanı 10 taksit, bunları bir kağıda yazıp veriyorlar.

O bölgeden hızla uzaklaşıyorlar.

Çoğu kez söylediği malların markası ya yanlış çıkıyor ya da içerisinden eksik çıkıyor. Ortada sözleşme yok, olsa da tüketiciye vermiyorlar. Sözleşmeye ileriki tarihler yazıyorlar, tek dertleri 14 günlük sürenin geçmesini sağlamaktır.Bu süre geçtikten sonra imzalattıkları sözleşmenin altından bulunan tek bir senedi işleme koyuyorlar. Halbuki bu malları, hem de dörtte bir fiyatına mağazalardan almanız pekala mümkündür. 

Siz siz olun kapıdan satışlarda dikkatli olunuz, böyle bir hayata düştüyseniz o zaman da yedi günü geçirmeden şikayetinizi TÜKODER veya tüketici hakim heyetine yapınız.

“Tüketici koruması hakkındaki kanunu; İşyeri, fuar, panayır gibi satış mekanları dışında yapılan satımlardır. Sözleşmenin yasada belirtilen koşullara uygun olması tüketicinin malı teslim aldığı tarihten itibaren yedi gün içinde hiçbir gerekçe göstermeden ve hiçbir yükümlülük altına girmeden vazgeçme hakkı olduğunu belirten cayma bildiriminin, sözleşmenin birinci sayfasında 16 punto ve koyu siyah harflerle yazılı olması gerekmektedir. Tüketici sözleşmeyi, kendi el yazısı ile tarihini yazarak imzalar”

Değerli tüketiciler haklarını arama duyarlılığını gösterin ve örgütlü hareket eden tüketici bilinçli tüketicidir. Örgütlü tüketici olun.

TÜKODER’e üye olun.

TÜKODER İletişim : 0262 644 60 26 – 0536 734 81 17

tukodergebzesubesi@gmail.com

Kalın sağlıcakla, bizi izlemeye devam ediniz