Evet, büyük gün neredeyse geldi çattı!


1 hafta içerisinde açıklanması beklenen aday listeleri öncesinde bende geleneğe uyup Ak Parti’nin Kocaeli kulislerinde yankılanan isimleri sizler için kısaca bir değerlendireyim.


Malumunuz 11 kişilik aday listesine Ak Parti’den 72 kişi başvuru yapılmıştı. Sokakta ki vatandaşından parti içerisinde ki yöneticisine kadar birçok kişiyle yaklaşık 1 aydan beri aday adayı olan isimler üzerinde konuşmaktayız. Bu sohbetler sonucunda öne çıkan isimler ise üç aşağı beş yukarı aynı.


Herkesin malum 1. sıra adayı belli üzerinde çok fazla konuşmaya gerek yok, ama kalan 10 kişilik listede isimler, konuştuğum kişilere göre değişiklik gösteriyor.


Fakat hali hazırda milletvekili olan Zeki Aygün ve İlyas Şeker’in ilk 3 içerisinde yer alması kesin gibi.
Ve duymayı herkesin çok merak ettiği isim olan Gebze bölgesi milletvekili Mehmet Ali Okur ise 4. sıra adayı olarak karşımıza çıkabilir, neden kesin bir dille 4. sıra diyemediğimi soracak olursanız Ak Parti’nin Kocaeli’de ki eski patronu Mahmut Civelek ile Mehmet Ali Okur’un 4. ve 5. sıra için rekabet içerisinde olduğunu düşünüyorum. Velhasıl iki isimde geçen dönem oy oranına bakıldığında seçilmesi muhtemel sıralarda yer alacak.


Her ne kadar bazı kesimler Mahmut Civelek’in listede yer alamayacağını belirtse de ben Civelek’e istifa ettiği günden beri milletvekili gözüyle bakıyorum ve çoğunlukta benimle aynı fikirde.
Gelelim kalan 6 adaya, burada yüksek ihtimal 6. ve 11. sırada bayan adaylar yer alacak bu bayan adaylar ise tahminimce 4 isim arasında döner, kim mi bu isimler; Müge Olşen, Serap Ekşi, Zehra Coşkun Salih ve Gülümser Akkoyunoğlu.


Bu kadın aday adayları arasında ise ihtimali en yüksek isim hiç şüphesiz geçen seçimde de adaylık hakkı kazanmış olan partinin ağır toplarından Müge Olşen olacaktır.
Kaldı 4 isim!


Bu 4 isimden birinin daha Gebze’den olma olasılığı %90 ihtimal, bu adayın 7. veya 8. sıra olma ihtimali de yine aynı oranlarda, kulisler ise bu ihtimalde Dr. Hakan Höbek ve Cemalettin Kaflı’dan yana. Gebze bölgesinin Ak Parti için önemli bu 2 ismi kıyasıya rekabet içinde olacaktır, ayrıca ben bazılarının aksine bu iki aday adayından sadece birinin listede yer alacağını düşünüyorum.
Doğal olarak geriye ise 3 isim kalıyor.
Ben bu son 3 aday için sizlere sadece 5 farklı isim sunuyorum, tabiî ki bu sadece benim düşüncem; Yaptığım gözlemler kalan 3 ismin ise şu aday adayları arasında çıkacağını gösteriyor.
Daha önce Saadet Partisi ve Has Parti’de Kocaeli’nin 1. adamı olarak görev yapan ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’a en yakın isimlerden birisi olan Mehmet Batuk kulislerde özellikle son günlerde oldukça popüler durumda.


Öte yandan MÜSİAD Kocaeli’nin 3 dönem başkanlığını yapan Recep Bilal Şengün’de listede yer alması muhtemel isimler arasında.


STK’ların Kocaeli’de vazgeçilmez isimlerinden olan Halil İbrahim Keleşoğlu’da 11 kişilik listede kendisine yer bulabilir diye düşünüyorum.


Olasılığı en yüksek son isimler ise eski Gölcük Belediye Başkanı İsmail Barış ve 2011 genel seçimlerinde milletvekilliğini son anda kaçıran 8. sıra adayı Sami Çakır.


Evet dediğim gibi listelerin açıklanmasına 1 hafta gibi bir süre kaldı ve bende geçen süre zarfından şahsi fikir alışverişlerimde öne çıkan isimleri sizler için değerlendirdim, ismi burada geçmeyen aday adaylarına gelecek olursak, bana gücenmeyin sonuç itibariyle kimse kaybeden olmayacak.