Seçimlere sayılı günler kala partilerde ki hareketlilikte iyiden iyiye artmış durumda herkesin malumu olduğu üzere Ak parti de bu hareketlilik daha hissedilir durumda. Aday adaylarının yoğunluğu sebebiyle parti içi rekabet ister istemez daha fazla, bunun en büyük sebebi ise iktidar partisi olmasıdır hiç şüphesiz…


Fakat konumuz sadece Ak parti değil, konumuz 2015 genel seçimlerini ciddi anlamda etkileyecek olan parti yani Halkların Demokratik Partisi (HDP). Her ne kadar kimsenin ciddi anlamda gündemi olmasa da ortada bir gerçek var, o da HDP’nin seçimlere parti olarak girmesi. Eğer HDP seçimlere parti olarak katılır ve barajı aşarsa kimsenin beklemediği bir seçim sonucu ortaya çıkacaktır. 


HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın seçimlere parti olarak gireceğiz açıklamasının ardından Ak Parti’nin tek rakibi HDP oldu. 


Güneydoğu’da çok yüksek bir oy ve milletvekili sayısına sahip olan Ak parti, HDP’nin seçimlere parti olarak girmesinden zarar görecektir. Şimdi bunun Kocaeli ile ne alakası var diye sorabilirsiniz, sormalısınız da çünkü cevabı gayet net.


Kocaeli’de milletvekili hesabı yapanlar Ak Parti şu kadar, CHP bu kadar, MHP’de şu kadar milletvekili çıkarır şeklinde konuşadursunlar, HDP barajı aşarsa Kocaeli’de ki sayılar da değişir. Partiye yakın isimler Kocaeli’de HDP’nin 2 milletvekili çıkarabilecek güce sahip olduğu kanısındalar ben de 1 milletvekili çıkarır diye düşünenlerdenim.  


Bir önceki genel seçimlere bakarak kıyas yapmak zor, ama Cumhurbaşkanlığı seçimlerine bakarak kıyas yapmakta zor çünkü CHP’nin adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nu benimsemeyen parti içinde ki Sosyal Demokrat yapının bir bölümü de HDP adayı Selahattin Demirtaş için oy kullandı.  


Kısaca özetlersek şuan Ak Parti’nin genel seçimlerde ki en büyük rakibi HDP, Kocaeli’de ki düşüncem de açık barajı aşarsa 1 milletvekili çıkarırlar.

E tabi HDP 1 milletvekili çıkarırsa bir diğer parti 1 vekil eksik olur, o parti de kim ola acaba?