Saadet Partisi ile Büyük Birlik Partisi'nin halkta karşılık bulduğu isim olan "Milli İttifak"ın Kocaeli Mitingini bizzat yerinde takip ettim. Açıkcası ilk açık alan mitingi olan Kocaeli'de ki izlenimlerim beklediğimdende olumluydu. Kimilerine göre seçmende karşılığı olmayan ve barajı geçemez denen "Milli İttifak" Kocaeli'de gümür gümbür bir mitinge imza attı.

Yağan yağmura rağmen alanı dolduran onbinlerce insan Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak ve Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici'ye yoğun ilgi gösterdi. Bir ara basına ayrılan bölümden çıkıp miting alanına geçtim ve halkın tepkisini gözlemledim, zira bir çok siyasi parti mitingde şahit olduğum "bitsede gitsek" diyen, alana zorla getirilmiş insanların var olup olmadığını merak ettim. 

Fakat alanı gezdiğimde 7'den 77'ye bir çok insanın alanda yağan yağmura aldırış etmeden Genel Başkanların konuşma yapmasını sabırla beklediğini gördüm. 

Beni bilen bilir sırf yalakalık olsun diye bir siyasi oluşumu heleki köşe yazımla asla desteklemem, nitekim buda bir destek yazısı değil, zaten böyle bir çabam olsa bu hakkımı mecliste temsil edeilen maddi imkanları daha iyi olan diğer partilerden yana kullanırım, öyle değil mi? Neyse konumuza dönecek olursak; Görünen köy kılavuz istemez, özellikle ulusal medyada yeterince boy gösterme imkanı bulamayan, maddi imkanları da rakiplerine göre kısıtlı bir siyasi oluşumun rakipleri kadar güçlü bir mitinge imza atması beni 7 Haziran seçimleri için heyecanlandırdı açıkcası.

Bazı vatandaşlarla da miting sırasında sohbet etme imkanı buldum; duyduğum sözler hayli manidardı. Özellikle kendilerine "seçim meydanlarında partilerini, sandıklarda ise iktidarı destekliyorlar" şeklinde ifadeler kullananlara bu seçimde iyi bir cevap vereceğini belirten partililer "Merhum Erbakan ve Şehit Yazıcıoğlu'nun miraslarına sahip çıkmak bizim için onur meselesi olmuştur" şeklinde ifadeler kullandılar. 

Bu tarz sözler duymak beni şaşırtmadı ama miting alanını dolduran insanların bu denli inanmış olmaları bana içten içe "Bu Milli İttifak meclise girer" dedirtti. Her zaman dediğim gibi burası Türkiye, burada seçim sonuçlarını tahmin etmek zor; siyasi partilerin en ufak yanlış söylemleri bile çok büyük kayıplara neden olabiliyor, zaten tahammül sınırları zorlanan bir seçmen var ortada. Kalan 1 ay içerisinde kimin nerede durduğu çok önemli zaten ben artık seçmenin konuya ideoljoik yaklaştığını da düşünmüyorum, seçmenin bu seçimden tek beklentisi ekonomik olarak refah, Milli İttifak liderlerinin bu anlamdaki vaatleri ise hayli tatmin edici özeliklle eğitim alan öğrencilere devlet okullarında ücretsiz servis ve yemek imkanı güzel bir düşünce. 

Son olarak şunu belirteyim; daha önce Merhum Erbakan'ın da katıldığı bir çok Milli Görüş mitinginde gazeteci olarak yer alan bir kardeşiniz olarak şunu açıkca söyleyebilirm  ki ilk kez bir Saadet Partisi mitinginde bu kadar çok bayan partiliyi bir arada gördüm, alanın yarısını belkide daha fazlasını genç yaşlı bir çok bayan partili doldurmuştu. 

Ee bazı siyasi otoritelerinde belirttiği gibi seçim sonuçlarını kadınların oyu belirler.