AK Parti Çayırova İlçe Teşkilatı’nın 4. Olağan İlçe Kongresi Çayırova Belediyesi Kültür Salonu’nda yapılıyor. Mevcut ilçe başkanı Zafer Kılıç’ın aday olmayacağını açıklaması üzerine Ali Osman Gür’ün ilçe başkanı adayı olacağı açıklanmıştı. İlçe kongresine AK Parti Kocaeli İl Başkan Yardımcıları Mehmet Uzunoğlu, Hüseyin Kurt, Gülcan Kocabıyık, Orhan Faruk Barış, Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci, AK Parti Çayırova İlçe Başkanı Zafer Kılıç, Çayırova Belediyesi Eski Başkanı Ziyaettin Akbaş, AK Parti Darıca İlçe Başkanı Muzaffer Bıyık, il ve ilçe yöneticileri, mahalle başkanları, delegeler ve partililer katıldı.
ADAY OLMAYACAĞIMI AÇIKLADIM
Bayburt yöresi halk oyunları gösterisi ile başlayan kongrede divan seçimi ve saygı duruşu ile istiklal marşının okunmasıyla devam edildi. Ardından ilk olarak AK Parti Çayırova İlçe Başkanı Zafer Kılıç bir konuşma yaparak, “4 olağan kongremizi hepiniz hoş geldiniz. 14 Kasım 2014 yılında bu kutlu yürüyüşe başladık. 16 yıldır bu davada siyaset yapıyoruz. 14 Ağustos 2001 yılında ezberleri bozarak yola çıktık. Bilindiği gibi aday olamayacağımı açıkladım. 5 seçim süreci geçirdik. Burada ilk teşekkürü yöneticilerine, kadın kollarına, mahalle başkanları ve yönetimlere, sandık müşahitlerine
BU BİR BAYRAK YARIŞI
Her girdiğimiz seçimde alnımız akıyla çıktık. Ali Osman kardeşimize Çayırova’yı teslim ediyoruz. Çayırova’da bir uyum vardı. Çayırova’da çok güzel hizmetler yaptık. Çayırova devlet hastanesini Çayırova’ya kazandırdık. Bu bir bayrak yarışı. Ali Osman kardeşimizin her zaman yanında olacağım. Bugün Ömer Halis Demirler bir merminin önünde duruyorsa, bu ülke insanlar oyun oynamak isteyenlere müsaade etmeyeceğiz. 15 Temmuz’da hain darbeye karşı dil durduk. Biz ne bir koltuk veya bir beklenti içerisinde değiliz.  Tek davamız ülke ve bayraktır. Yönetimde görev alacaklara ve ilçe başkanı olacak arkadaşımıza başarılar diliyorum.” dedi.
HASTANE VE KENT MEYDANININ TEMELİ ATACAĞIZ
Zafer Kılıç’ın konuşmasından sonra faaliyet ve mali raporlar okunarak oylandı. Raporların ardından Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci konuşma yaparak, “Kongremize hepiniz hoş geldiniz. Belediye olarak önümüze bir program koyduk. 2019 yılına kadar yapacağımız hizmetlerin neler olacağını açıkladık. Çayırova’da son bir senemizde eksikliklerimizi tamamlayacağız. Seçim beyannamemizde olmayan hastaneyi yapacağız. 200 yataklı devlet hastanesinin temelini bu sene içerisinde atacağız. Kent Meydanı projemiz devam ediyor. Kent Meydanı bir içerisinde temelini atacağız.
GÜZEL GÜNLER BİZİ BEKLİYOR
Teşkilatlar, yerel yönetimler ve Büyükşehir ile bir uyum içerisindeyiz. Çayırova’da hizmetle tam gaz gidiyor. Çayırova’da hizmetler yaparken de mahalle yönetimleri, ilçe yönetimleri ve meclis üyelerine kadar birlik içerisinde yapıyoruz. Ali Osman Beyi ilçe başkanımız adayı. Ali Osman kardeşimizle uyum içerisinde çalışacağız. Güzel günler bizi bekliyor.” diye konuştu.
BİN 500 YILLIK DAVANIN DEVAMIYIZ
Şevki Demirci’nin ardından AK Parti Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman konuşarak, “AK Parti dünyanın en güçlü siyasi hareketlerinden biridir. AK Parti’de siyaset yapmak ulvidir. AK Parti bin 500 yıllık bir davanın temsilcisidir.  AK Parti 15 yılda duble yollar, fabrikalar, üniversiteler yaptı. AK Parti Türkiye’yi her alanda 4 kat büyüttü. Türkiye son 15 yılda en hızlı büyüyen ülke. Türkiye hızlı bir şekilde yoluna devam ediyor. AK Parti’de vekil, belediye başkanı veya üye olmak aynıdır. AK Parti kapatma davaları, genel başkanı seçime giremedi, 17/25 Aralık, 15 Temmuz hain darbe girişimi oldu. Türkiye’nin daha güçlü olmamız için daha çok kenetlenmeyiz.” dedi.
BİRLİK VE BERABERLİK
Cemil Yaman’ın ardından AK Parti Kocaeli İl Başkanı Şemsettin Ceyhan konuşarak, “Bugün 2 tane kongremiz vardı. AK Parti olarak kongre sürecimizi aynı düzen ve tertiple yürütüyoruz. Bugüne kadar 5 tane ilçe kongremizi tamamladık. Bugün itibariyle 7 ilçe kongremizi bir, beraber ve tek listeli yapıyoruz. Geri kalan kongreleri de aynı birlik ve beraberlik ruhu ile yapacağız. Kadın ve gençlik kollarının da kasım ayının 15’inde kadın ve gençlik kolları kongrelerini tamamlamış olacağız. Partimizi birlik ve beraberlik içerisinde yapıyoruz. Diğer partilerde daha mahalle delegeleri seçimlerinde sıkıntılar yaşanılıyor.
ÜZDÜĞÜMÜZ KİŞİLER OLDU
Bugün görevi devreden Zafer kardeşimize yaptığı istişarelerde aday olmayacağını açıkladı. Bu almış olduğu karar ilçe başkanı olarak devam etmeme kararıdır. Zafer kardeşimize ve yönetimine yaptığı hizmetler için teşekkür ediyorum. Göreve devam etmeyenlerin hukukunu korumak bizim görevimizdir. 25 kişilik liste yaparken üzdüğümüz kişiler olmuştur. Dün akşam bir iki arkadaşımız listede idi ama kadınlara yer verme adına fedakârlık istedik. Listede fedakârlık yapanlara teşekkür ediyorum. Çayırova çıtayı yukarda tutuyor. Yüzde 60. Ali Osman kardeşimizde önce yerel ardından genel seçimlerde çıtayı daha da yukarı çıkaracaktır.” diye konuştu.  Divana sunulan tek listede ilçe yönetim kurulu üyeleri şu isimlerden oluştu: Ali Osman Gür, Abdurrahman Çapan, Aşkın Duman, Aydın Turan, Ayşin Balcılar, Ceyda Tekne, Büşra Cabacı, Cumali Özcan, Davut Aydemir, Ermiş Göksu, Elif Usta, Ekrem Karahan, Ferhat Karabulut, Ferit Yardagül, Hamide Uygun, Hüseyin Kalkan, Bekir Bilgiç, İsmail Tüysüz, İsmail Bahadır Büyükkeleş, Fatih Danışmaz, Mehmet Toprak, Muhsin Ateş, Özcan Özsoy, Şengül Altındiken, Şahin Çat.