Ak Parti’de Mehmet Ali Okur, CHP’de Mehmet Hilal Kaplan listeye giremedi, MHP’de Lütfü Türkkan 2. sıraya geriledi ve doğal olarak kaybeden Gebze bölgesi oldu.


Hali hazırda il olmayı sonuna kadar hak eden fakat 90’lı yıllardan bu yana yapılan birçok girişimden başarısız dönen Gebze zamanla bu duruma alıştı. Alıştı alışmasına lakin ister istemez zamanla siyasi açıdan Kocaeli; İzmit bölgesi ve Gebze bölgesi olarak ikiye ayrıldı.


Bunun neticesinde de her genel seçimde partilerin sunduğu aday listelerinde Gebze bölgesi kendi milletvekillerine yer bulmaya çalıştı.


Geçen 2011 genel seçimlerinde 11 milletvekilinden 3’ünü almayı başaran Gebze bölgesi aynı zamanda Kocaeli’de milletvekili çıkarmayı başaran 3 partiden de birer milletvekili çıkarmış oldu. Kimdi bu isimler; Ak Parti’den Mehmet Ali Okur, CHP’den Mehmet Hilal Kaplan, MHP’den ise Lütfü Türkkan.

Bu dönem beklentiler ise Lütfü Türkkan’ın MHP’den yine 1. sıra olması, CHP’den 2. sıranın Gebze bölgesi adayı Tahsin Tarhan’a verilmesi ve Ak Parti’nin de seçilecek sıralardan 2 isimi Gebze kontenjanına ayırmasıydı.


Bugün geldiğimiz durumda ise yazımın girişinde de bahsettiğim gibi 2 isim liste dışı kalırken, 1 isim ise geçen dönem oy oranına göre seçilemeyeceği sıraya kaydı.


Peki kaybedilen 2 isimin yerine kazanımımız olmadı mı diye soracak olursanız oldu elbette fakat hak ettiğimizi alamdık diye düşünüyorum, şöyle ki;


CHP 3. sıraya Tahsin Tarhan’ı, Ak Parti’de 6. sıraya Cemalettin Kaflı’yı yazdı. Lütfü Türkkan ise MHP’de 2.sırada yer aldı. CHP geçen dönem 3 milletvekili çıkarmıştı, MHP 1, Ak Parti’de 7.  Bu tabloya göre Gebze bölgesi vekil sayısı otomatik olarak 2’ye düştü. Eğer HDP’de barajı geçerse CHP’nin 3. sıra adayı Tahsin Tarhan’da gidebilir, bununla beraber Ak Parti’de 6.sırayı alan Cemalettin Kaflı’da pek rahat gözükmüyor.


Tabiî ki partilerin kararlarını sorgulayacak değiliz eminim birçok farklı elemenin ardından bu listeler oluşuyor fakat ben Gebze’ye haksızlık yapıldığı kanısındayım.


Benim gibi düşünen çok insan var bunu da biliyorum ama bu durumun sandığa yansıyacağını da sanmıyorum. Zaten yapılan araştırmalarda gösteriyor ki büyükşehirler de halkın %70’inden fazlası kendi vekillerinin üçünü dahi sayamıyor.


Yani bugün yaşanan bu adaylık mücadelesinin tabanda karşılığı yok, önemli olan lider önemli olan partinin stratejisi ve ideolojisi


Ne diyelim tüm adaylara başarılar…


Tarhan, Kaflı ve Türkkan’a da bol şanslar.